Wymiana okien krok po kroku

0 28

Wymiana okien to z pozoru prosta sprawa, jednak trzeba się do tego właściwie przygotować. Ważne są nie tylko materiały, jakie zastosujemy, ale także ekipa, która tego dokona. Niewłaściwie zamontowane okna mogą w przyszłości sprawiać wiele problemów. Jak się bowiem okazuje, zamontowanie okna i jego uszczelnienie nie jest wcale taką prostą czynnością.

Na początku należy wybrać model okna. Oferta jest bogata, od prostych okien po designerskie rozwiązania dopasowane stylem i kolorem do projektu wnętrza. Warto poszukać okien energooszczędnych. Są na rynku także modele antywłamaniowe z gwarancją wytrzymałości. Aby zaczerpnąć informacji na temat wyboru idealnego okna, najlepiej udać się do odpowiedniego salonu, gdzie otrzymamy fachową poradę.

Elena Nichizhenova/bigstockphoto.com

Okna najlepiej zakupić właśnie w takim salonie, gdzie jest kompleksowa obsługa, od porady do pomiarów i wymiany. Takie firmy oferują także serwis posprzedażowy oraz gwarancję. Warto pamiętać o tym, by fachowcy byli profesjonalni, bo producenci okien coraz częściej mają zapisy w gwarancjach, że nie obejmuje ona sytuacji, gdy montaż okiem był wadliwy.

Przed przystąpieniem do montażu trzeba przygotować pomieszczenie. Należy pamiętać o zdjęciu firan, zasłon i żaluzji oraz przygotować miejsce w bezpośrednim otoczeniu okna. Na podłodze trzeba rozłożyć folię ochronną. Najczęściej jednak wykonują to już fachowcy.

Montaż okien w całym domu zajmuje profesjonalnej ekipie zazwyczaj 1-2 dni. Koszt montażu uzależniony jest od wielu czynników: rodzaju okien i ich wielkości, użytych materiałów, rodzaju konstrukcji ścian. Uzgadniając koszty wymiany okien z ekipą montażową, trzeba liczyć się także z dodatkowymi kosztami związanymi z montażem parapetów czy obróbką otworów okiennych.

Po zamontowaniu okien trzeba sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane jak należy. Trzeba pamiętać, że okno musi być dokładnie wypoziomowane i ustawione idealnie w pionie. Należy obejrzeć, czy nie ma szczelin, czy parapety są dobrze założone, czy okna się dobrze otwierają.

Błędy popełnione podczas montażu mogą doprowadzić do deformacji stolarki i uszkodzenia połączenia okna ze ścianą. Skutkiem tego będzie przenikanie wody i powietrza do wnętrza pomieszczenia oraz znaczne obniżenie termoizolacyjności.

Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do sprzątania. Warto ustalić wcześniej z ekipą, że pomieszczenie ma być posprzątane w ramach usługi. Wtedy wystarczy tylko odkurzyć.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *