Ile trwa wykończenie mieszkania?

0 577

Po zakupie nowego mieszkania najczęściej nie możemy doczekać się przeprowadzki do niego. Niestety, jeśli jest to lokal w stanie deweloperskim, przed przeprowadzką trzeba go wykończyć, a to może trwać nawet kilka miesięcy.

Najważniejsze przy tym jest właściwe zaplanowanie przebiegu prac, tak aby wykluczyć możliwe przestoje. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze, ponieważ budżet będzie dokładnie przygotowany. To, ile zajmie wykończenie mieszkania zależy od kilku czynników. Należą do nich między innymi:

  • powierzchnia mieszkania,
  • stopień skomplikowania projektu,
  • doświadczenie i profesjonalizm ekipy remontowej oraz innych osób, biorących udział w pracach, np. architekta,
  • samodzielne wykonanie niektórych prac.

Yunava1/bigstockphoto.com

Jeszcze przed przekazaniem własności nieruchomości, nabywca powinien dokładnie zaplanować, jakie prace chce wykonać i jakich materiałów do tego użyć. Jeśli zadanie to chcemy powierzyć architektowi, należy się z nim skontaktować odpowiednio szybciej, ponieważ będzie potrzebował czasu na przygotowanie projektu. Trzeba mieć na uwadze, że biura projektowe mają również inne zlecenia, a jeśli skontaktujemy się z nim za późno, rozpoczęcie prac remontowych może się wydłużyć o dodatkowe tygodnie. Ponadto przygotowanie projektu przed wejściem ekipy remontowej pozwoli na uniknięcie dodatkowych kosztów, gdybyśmy chcieli wprowadzać w mieszkaniu jakieś zmiany, np. inaczej poprowadzić instalację elektryczną. Architekt uwzględni nie tylko takie detale jak usytuowanie gniazdka, ale również rozplanuje układ pomieszczeń, czy wybierze i wymierzy meble pod zabudowę kuchenną. W przypadku bardziej skomplikowanych projektów jego przygotowanie może zająć nawet dwa miesiące. Z tego powodu dobrze by było, gdyby architekt rozpoczął pracę jeszcze przed odbiorem przez nabywcę mieszkania. Lokal będzie można bowiem zobaczyć po wcześniejszym umówieniu się z deweloperem.

Kiedy już mamy projekt, należy poszukać sprawdzonej ekipy budowlanej, bo od tego zależeć będzie czas oraz jakość wykonanych prac. Można popytać rodzinę i znajomych, czy znają kogoś wartego polecenia, sprawdzona firma jest bowiem nieoceniona. W tym przypadku również należy pamiętać, że solidna ekipa ma napięty grafik, dlatego na wolny termin trzeba będzie prawdopodobnie trochę poczekać. Czasem jednak warto przełożyć nieco początek prac, jeśli możemy skorzystać z usług sprawdzonych fachowców.
W międzyczasie nie ma co jednak siedzieć z założonymi rękami. Jest to idealny moment na zamówienie i zakup materiałów niezbędnych do wykończenia. Można to zlecić zatrudnionej ekipie, jednak wówczas musimy się liczyć z dłuższym czasem remontu i oczywiście wyższymi kosztami. Im bardziej wymyślne i oryginalne materiały wykończeniowe, tym dłużej trzeba będzie na nie czekać.

Trudno precyzyjnie wskazać, ile trwa wykończenie mieszkania. Jest to przedział między kilkoma tygodniami a kilkoma miesiącami. Najważniejsze przy tym, aby dobrze zaplanować i rozłożyć w czasie zakres prac, unikając przestojów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *