Koniec najmu – jak prawidłowo zakończyć umowę i odzyskać kaucję?

1 71

Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania to zwykle trudny moment. Często wiąże się z natłokiem spraw do załatwienia, wśród których mamy na głowie pakowanie, sprzątanie i przewiezienie dobytku. Wszystko robimy w pośpiechu i bywa, że zapominamy o jakimś istotnym szczególe. Dlatego warto się przygotować. Poznać zasady dotyczące kaucji oraz pozostałe prawa i obowiązki najemcy. Sprawdźmy, jak uniknąć sporów z wynajmującym i oddać lokum bez zbędnych problemów.

Kaucja a stan mieszkania

Zawarcie umowy najmu zwykle wiąże się z obowiązkiem wpłacenia kaucji. Zabezpieczenie to może stanowić nawet wielokrotność miesięcznych opłat, dlatego większości lokatorów zależy na odzyskaniu jej w momencie wyprowadzki. Kaucja jest jednak formą zabezpieczenia. W praktyce oznacza to, że nie odzyskamy to, jeśli lokum jest zniszczone. Często zarówno lokatorzy, jak i najemcy nie wiedzą, że opuszczając lokal, należy go przynajmniej odmalować. Jest to obowiązek ustawowy. Nie zależy więc od dobrej woli najemców. Posprzątanie mieszkania i zostawienie go przynajmniej w takim stanie, w jakim je zastaliśmy, to podstawowe, choć często nieoczywiste sprawy.

Ponieważ standardy czystości czy stanu mieszkania mogą się różnić, warto dokładnie określić je w umowie. Właściciel nieruchomości nie może obciążyć nas za naturalne zniszczenia, które powstają w trakcie eksploatacji mieszkania. Jeśli jednak zdarzyło nam się porysować podłogę lub stłuc lustro, możemy spodziewać się, że rentier dokona napraw na nasz koszt. W interesie lokatora jest więc pozostawienie nieruchomości w jak najlepszym stanie. Naszym sprzymierzeńcem może być tutaj brak pośpiechu. Spokojne spakowanie rzeczy i rzetelna ocena stanu mieszkania to podstawa. Następnie można zaplanować drobne prace remontowe czy naprawcze, malowanie oraz sprzątanie.

Ugodowa wyprowadzka

Czas poświęcony na przygotowanie lokum do wyprowadzki najpewniej nam się opłaci. Naprawa zniszczeń i odświeżenie wnętrza we własnym zakresie daje gwarancję, że kaucja do nas wróci. Nawet zadbane lokum, którego nie zdążyłem posprzątać lub odświeżyć, może stanowić zarzewie konfliktu. Pamiętajmy, że właścicielowi zawsze zależy na czystości i dobrym stanie mieszkania. Decydujące jest często pierwsze wrażenie i jeśli w mieszkaniu panuje chaos, właściciel na pewno nie będzie zadowolony. Nie oznacza to oczywiście, że musimy poświęcać mnóstwa energii na czyszczenie i remontowanie cudzego lokum. Jasne zasady lokatorskie spisane w umowie powinny zapewnić bezpieczeństwo w tej kwestii obu stronom.

Oczywiście zdarza się, że nawet przy dużych staraniach rentier niechętnie rozstaje się z kaucją. Pamiętajmy wtedy, że po naszej stronie stoją przepisy prawa i zawsze możemy się do nich odwołać. Zasady  dotyczące prawa lokatorskiego stoją zwykle po stronie wynajmującego. Jeśli wykazuje on dobrą wolę i na przykład sam naprawia zniszczenia, za które jest odpowiedzialny, zwrot kaucji staje się obowiązkiem właściciela. Pamiętajmy, że zabezpieczenie, które wpłacamy rentierów i nie jest tak naprawdę jego własnością, a jedynie kwotą, z której może korzystać, jeśli narazimy go na koszty związane z pracami remontowymi lub zepsutym przez nas sprzętem.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Lech 5 września 2023 o 17:39

    Najprościej to chyba nie zapłacić za ostatni miesiąc i polecić uznanie kaucji za zapłatę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *