Mieszkanie za remont

0 7

Mieszkanie za remont umożliwia wynajęcie od gminy lokalu na lepszych niż standardowe warunkach w zamian za przeprowadzenie jego remontu i przywrócenie pełnej funkcjonalności. Program cieszy się sporą popularnością, ale  niestety nie jest dostępny we wszystkich gminach.

Mieszkanie za remont to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby, które ze względu na niską zdolność kredytową i brak wystarczających środków finansowych nie są w stanie kupić mieszkania za gotówkę, ani otrzymać kredytu hipotecznego na jego finansowanie. Program ten pozwala na wynajęcie mieszkania z zasobów gminy na korzystniejszych zasadach niż warunki rynkowe.

Jest to też sposób na przywrócenie użyteczności pustostanom, które są w gminnych zasobach mieszkaniowych, ale ze względu na zły stan techniczny i brak regularnie realizowanych remontów nie nadają się do zamieszkania.

Na czym polega program Mieszkanie za remont?

W zamian za przeprowadzenie remontu mieszkania należącego do gminy możemy skorzystać z preferencyjnych warunków jego najmu. Szczegółowe zasady ustala dana gmina. Możemy je znaleźć w siedzibie urzędu lub na oficjalnej stronie internetowej lokalnego samorządu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie możemy liczyć na zwolnienie z obowiązku wpłaty kaucji za mieszkanie oraz zwolnienie z konieczności płacenia czynszu przez okres prowadzenia prac remontowych (zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy).

Nakłady poniesione przez najemcę na remont są bezzwrotne, za to może on liczyć na ustalenie wysokości czynszu na preferencyjnych warunkach. W niektórych przypadkach gminy decydują się na zwolnienie z opłat przez cały okres trwania umowy. Po 5 latach wynajmowania lokalu istnieje też możliwość jego wykupienia na własność.

W niektórych gminach można się również ubiegać na bezzwrotne dofinansowanie remontu.

W jaki sposób ubiegać się o Mieszkanie za remont?

Program nie jest dostępny we wszystkich gminach, a szczegółowe kryteria są ustalane lokalnie. Podstawowe warunki, jakie należy spełnić, to:

  • stałe zamieszkanie w danej gminie;
  • brak prawa własności innej nieruchomości mieszkalnej;
  • uzyskiwanie dochodów nie wyższych niż określony próg;
  • posiadanie środków na przeprowadzenie remontu;
  • brak zaległości czynszowych w aktualnie zajmowanym lokalu.

Lokale są przydzielane przez gminę na podstawie wniosku złożonego przez osobę zainteresowaną. Kwalifikacja kandydata do programu odbywa się poprzez ocenę punktową, która uwzględnia liczbę osób w gospodarstwie domowym w tym liczbę dzieci na utrzymaniu, wysokość dochodów, ewentualne orzeczenia o niepełnosprawności któregoś z członków rodziny. Odpowiednie mieszkanie jest przydzielane w uwzględnieniem powierzchni w przeliczeniu na osobę.

Po przyznaniu lokalu zawierana jest umowa określająca warunki najmu oraz zobowiązująca najemcę do przeprowadzenia remontu w określonym czasie. W umowie określany jest również zakres planowany prac remontowych.

W jakich miastach można skorzystać z programu?

Mieszkanie w zamian za przeprowadzenie jego remontu oferuje między innymi: Warszawa, Kraków, Poznań, Szczecin, Katowice, Chorzów, Kielce i Zgierz. W przypadku zainteresowania warto sprawdzić w swojej gminie, czy można skorzystać z programu Mieszkanie za remont.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *