Mieszkania kupowane inwestycyjnie – ile ich było w ostatnich latach?

0 19

Nieruchomości uchodzą w Polsce za pewną inwestycję. Biorąc pod uwagę zmiany cen w ostatnich latach, to ci, którzy się zdecydowali na taki zakup, zrobili świetny interes. Według portalu Otodom, od 2015 do 2023 roku mieszkania na rynku wtórnym podrożały o 87 proc., a na pierwotnym o 95 proc. Jaka była skala zakupów nieruchomości na cele inwestycyjne?

Zakup mieszkania jako ochrona kapitału

Wysoka inflacja spowodowała, że Polacy rezygnowali z lokat bankowych i kont oszczędnościowych, a szukali inwestycji, dzięki którym mogli ochronić kapitał przed utratą wartości. Oczywiście, zawsze pewien odsetek nieruchomości kupowany był nie z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, ale w 2022 roku udział takich lokali był zdecydowanie wyższy niż zwykle.

Odsetek mieszkań kupowanych inwestycyjnie

W sieci pojawiły się informacje, że aż 70% mieszkań nabyto inwestycyjnie. To jednak efekt złej interpretacji raportu Narodowego Banku Polskiego. Pojawiały się również inne dane wskazujące na znaczenie mniejszy odsetek takich zakupów.

Udział mieszkań kupowanych inwestycyjnie przeanalizowali eksperci RynekPierwotny.pl na podstawie danych Metrohouse. Dane te zebrano na podstawie ankiet protransakcyjnych. Okazało się, że między IV kwartałem 2019 r. a IV kwartałem 2023 r. zakupy inwestycyjne wynosiły – w zależności od kwartału – od 28 do nawet 48%. Najwyższy poziom osiągnięto w 2022 roku, w okresie ograniczonej dostępności kredytów mieszkaniowych. Dane dotyczą rynku wtórnego.

Wpływ Bezpiecznego Kredytu 2%

Pod względem zakupów na cele mieszkaniowe rekordowym był ostatni kwartał 2023 roku. Wyraźnie widać tutaj wpływ programu Bezpieczny Kredyt 2%. W tym okresie tylko 28% nieruchomości kupowanych było inwestycyjnie. Rosnący udział zakupów na cele prywatne widoczny był już w III kwartale 2023 roku, kiedy to mieszkania inwestycyjne stanowiły 37% kupowanych nieruchomości. Natomiast w ostatnim kwartale aż 41% transakcji to były zakupy pierwszych nieruchomości mieszkaniowych.

Mieszkania na cele inwestycyjne w 2024 roku

Obecnie nie działa żaden program rządowego wsparcia zakupu nieruchomości – prawdopodobnie pojawi się w drugiej połowie roku. Natomiast banki dalej udzielają zobowiązań hipotecznych w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%, ale na podstawie wniosków złożonych jeszcze pod koniec ubiegłego roku. To powoduje, że nadal wysoki jest odsetek zakupów na cele mieszkaniowe. Na razie trudno przewidzieć, jak będzie wyglądać najbliższy okres pod względem transakcji inwestycyjnych. Rośnie podaż na rynku lokali pod wynajem i jednocześnie w większości miast stawki za najem są coraz niższe. Z danych Otodom Analytics wynika, że listopad 2023 roku był trzecim miesiącem z kolei, w którym dominowały spadki cen ofertowych. Dlatego może obniżyć się zainteresowanie kupowaniem mieszkań pod wynajem. Z drugiej strony wielu nabywców w dalszym ciągu nastawia się na kolejne szybkie wzrosty cen nieruchomości i kupują w celu odsprzedaży za pewien okres. Sytuacja w najbliższym okresie będzie zależeć od wielu czynników.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *