Ceny i rentowność najmu mieszkań – jakie czynniki na nie wpływają?

0 13

Rynek najmu nieruchomości od kilku miesięcy jest stabilny. Co może niepokoić wynajmujących mieszkania, to rosnąca liczba ogłoszeń. Jak podaje Expander i Rentier.io, wyniki badania przeprowadzonego w 17 polskich miastach pokazują, że liczba aktywnych ogłoszeń najmu wynosi 68 tysięcy. Tymczasem moda na inwestowanie w mieszkania do wynajęcia nasila się. Co wpływa na opłacalność takiej inwestycji?

Wzrost wartości nieruchomości oraz zwiększony popyt na wynajem w ostatnim czasie spowodowały, że w ciągu ostatnich 4 latach, zyski z najmu łącznie potrafiły przekraczać nawet 100 procent. Takie dane powodują, że kolejni inwestorzy decydują  się na zakup mieszkania pod wynajem. Nie ma jednak pewności, że w przyszłości wciąż uda się osiągać tak dobre wyniki.

W styczniu 2024 roku w porównaniu z grudniem 2023 roku stawki najmu wzrosły w 8 z 17 badanych miast, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Expander i Rentier.io. Wśród pozostałych 9 miast, w sześciu odnotowano spadek wysokości czynszów, a w trzech ceny nie uległy zmianie. Już od kilku miesięcy, pomimo że ogłoszeń o mieszkaniach do wynajęcia przybywa, stawki najmu nie spadają. Podaż mieszkań rośnie, ale nadal nie jest tak wysoka, jak w trakcie pandemii koronawirusa w 2020 roku i spowodowanych nią lockdownów. Jednak w porównaniu z czasem po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy do Polski przybyła fala uchodźców i z rynku najmu znikały niemal wszystkie oferty, obecnie wolnych mieszkań jest więcej. Porównanie stawek najmu obecnie z poziomem sprzed roku pokazuje z kolei, że więcej mamy wzrostów, ale nie są one duże. W 12 z 16 miast czynsze wzrosły – przeciętnie o 2,44 proc. rok do roku. Największe podwyżki miały miejsce w Rzeszowie – ok. 11 proc. rok do roku, a w Łodzi i Wrocławiu odnotowano spadki – odpowiednio o 3,9 i 3,4 procent.

Jeśli chodzi o rentowność brutto, czyli bez uwzględniania dodatkowych kosztów, to w styczniu 2024 roku w porównaniu z grudniem 2023 roku nie uległa ona zmianie i średnio wynosi 6,1 procent. Wynik ten dotyczy sytuacji, gdy mieszkanie zakupione zostało za gotówkę i przez pełne 12 miesięcy w roku jest wynajmowane. Uwzględniając dodatkowe koszty, czyli prowizję pośrednika – 3 proc., podatek PCC – 2 proc. (jeśli mieszkanie kupiono na rynku wtórnym), taksę notarialną, nakłady poniesione na drobny remont, zakup mebli, cykliczne odświeżanie mieszkania i konieczne naprawy, ubezpieczenie nieruchomości i podatek ryczałtowy – 8,5 proc., rentowność 50-metrowego mieszkania netto wyniosłaby ok. 4,9 proc. Zysk z najmu takiej nieruchomości byłby porównywalny z lokatą oprocentowaną na 6,05 procent.

Rentowność inwestycji w mieszkanie w dużej mierze zależy od jego lokalizacji i różni się pomiędzy poszczególnymi miastami. Kiedy ruszy program „Mieszkanie na start”, najem mieszkania o pow. 50 mkw. w Krakowie byłby tańszy aż o 1514 zł niż rata preferencyjnego kredytu, w Warszawie najem byłby tańszy o 1168 zł. Z kolei w Radomiu, Częstochowie i Sosnowcu bardziej opłacałoby się zaciągnąć kredyt na preferencyjnych warunkach i przeprowadzić do własnego mieszkania, niż płacić czynsz za mieszkanie wynajmowanie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *