Najemca przestaje płacić – co robić?

1 705

Koronawirus, który pojawił się w Polsce z początkiem marca, ma wpływ na każdą sferę gospodarki. Problemy pojawiły się również na rynku najmu. Wielu właścicieli ma aktualnie problem z wyegzekwowaniem pieniędzy za czynsz od osób które wynajmują nieruchomość. Czy jest na to rada? W jaki sposób poradzić sobie z niepłacącymi najemcami?

Pierwszy krok – rozmowa

Trwająca pandemia to trudna sytuacja na wszystkich. Jeżeli Twój najemca mówi o braku środków, żeby zapłacić za mieszkanie, bo stracił pracę, zlecenia albo jego firma jest na skraju bankructwa – nie denerwuj się. Pierwsze, co powinieneś zrobić to wykazać się zrozumieniem i podsunąć najemcy pomysły, w jaki sposób może poprawić swoją sytuację finansową. Zapytaj czy korzystał już ze wsparcia od rządu, które gwarantuje, niedawno ustanowiona, tarcza antykryzysowa. Możesz też zaproponować mu pomoc – obniżyć tymczasowo czynsz albo dać najemcy więcej czasu na jego zapłatę. Opcji, które Cię zabezpieczą, a jednocześnie przyniosą ulgę najemcy, jest jeszcze kilka. Może on bowiem podpisać oświadczenie o tym, że został dłużnikiem albo weksel. Możesz również zaproponować, że wpłacona wcześniej kaucja zostanie przez Ciebie pobrana w ramach czynszu.

Przedawnienie roszczeń z tytułu umowy najmu

fot. luckybusiness/bigstockphoto.com

Wypowiedzenie umowy?

W tym przypadku prawo nie działa na Twoją korzyść. Według specustawy, termin umowy może ulec wydłużeniu do 30 czerwca 2020 roku, jeżeli najemca się o to postara. Jednak nie ma tam ani słowa o tym, że właściciel nieruchomości może umowę wypowiedzieć wcześniej. Mało tego – nie ma on prawa również podnieść czynszu. Jedyną możliwością jest w tym przypadku dogadanie się z najemcą. Być może on również chciałby wcześniej zrezygnować z najmu? Wtedy, za porozumieniem stron, możecie rozwiązać umowę.

Pamiętaj, aby spisać ustalenia

Przezorny zawsze ubezpieczony. Aby uniknąć jakichkolwiek niejasności oraz problemów w przyszłości – warto spisać na papierze wszystko, co zostało ustalone. Taki dokument, w dwóch kopiach (jedna dla właściciela, druga dla najemcy), musi być podpisany przez obydwie strony. Z racji tego, że trwa epidemia i ludzie raczej ograniczają spotkania, sugerowane jest, aby każda ze stron podpisała dokument i wysłała jego skan bądź zdjęcie pocztą elektroniczną drugiej stronie.

Covid-19 namieszał w życiach wielu ludzi. Za jego sprawą pojawił się kryzys finansowy, z związku z którym wielu najemców ma problemy z płatnością za mieszkanie. Warto, abyś jako właściciel mieszkania pamiętał, że sytuacja jest trudna dla wszystkich. Zanim zatem zareagujesz nerwowo – zastanów się czy jest coś, co mógłbyś zrobić, aby pomóc najemcy stanąć na nogi.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. windykator 24 lutego 2022 o 17:33

    Liczni najemcy zwalają winę za swe niepłacenie właśnie na Covid a w rzeczywistości podpisali umowę najmu już wówczas snie mając stałego źródła dochodów. Coś takiego podpada pod wyłudzenie. Należy przed zawarciem umowy zażądać udokumentowania dochodu i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *