Jak skutecznie negocjować czynsz najmu i inne opłaty?

0 136

Negocjowanie ceny przy transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości nikogo dziś nie zaskakuje. Rzadko jednak negocjujemy z rentierem wysokość czynszu. Oto garść porad dla najemcy, jak rozliczać stałe opłaty najmu tak, by było to bezpieczne i przynosiło oszczędności. 

Budżet lokatora

Koszty najmu są wysokie i zdarza się, że pochłaniają lwią część dochodów. Na ostateczną cenę wpływają zarówno lokalizacja, jak i standard czy wielkość zajmowanego mieszkania. Już na etapie szukania dla siebie lokum warto wiedzieć, co podwyższa, a co obniża cenę czynszu lokatorskiego. Najdroższe są oczywiście duże mieszkania w centrum miasta. Im lepiej są wyposażone, tym większego czynszu i kaucji możemy się spodziewać. Istnieją jednak takie cechy nieruchomości, które mogą dać nam jako najemcom pole do negocjacji ceny. Oczywiście pod warunkiem, że rentier jest otwarty na rozmowy. 

W czasie negocjacji ceny warto zwrócić uwagę na kondygnację, na której znajduje się lokal. Mieszkania na parterze czy wysokich piętrach bywają niewygodne i jest to konkretny argument, jakim może posłużyć się najemca. Inna kwestia wpływająca na czynsz to rodzaj i stan zabudowy. Stare bloki z wielkiej płyty czy kamienice mogą oznaczać kłopoty z chłodem lub remontami. O tym wszystkim warto porozmawiać podczas ustalania ostatecznej ceny miesięcznych opłat. Negocjacji zawsze warto spróbować. Ważna jest jednak świadomość, że w segmencie najmu są one jeszcze mało popularne. Warto więc przygotować się na to, że właściciel będzie trzymał się ceny ofertowej, nawet gdy znajdziemy konkretne wady lokalu. 

Stałe opłaty najemcy mogą być mniejsze

Przy podpisywaniu umowy warto zadbać o dokładne uregulowanie kwestii związanych z opłatami za wodę, prąd czy gaz. Jeśli rentier rozlicza je w formie zaliczek, przy wprowadzeniu się do lokalu warto spisać stan liczników i bieżący stan opłat. Oszczędzanie prądu czy wody w codziennym życiu jest ekologiczne i potrafi przynieść odczuwalne oszczędności. Aby jednak tak było, potrzebny jest dokładny i jasny system rozliczeń między najemcą a właścicielem mieszkania. 

Zdarza się, że rentierzy powierzają kwestię zaopatrzenia lokalu w media lokatorom. Jest to popularne szczególnie w przypadku najmu długoterminowego. Jeśli mamy taką możliwość, poszukajmy najtańszego dostawcy internetu czy prądu. Może w okolicy sąsiedzi korzystają z jakiejś atrakcyjnej oferty grupowej? Warto to sprawdzić, szczególnie gdy zajmujemy nieruchomość zarządzaną przez niewielką wspólnotę. Sposób administrowania budynkiem ma niebagatelny wpływ na koszty mieszkania. Nim zaczniemy negocjacje, warto poznać wysokość okolicznych czynszów. Dzięki temu zorientujemy się, jaką część ogólnych opłat stanowią koszty stałe utrzymania lokalu. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *