Tani wynajem ma więcej zwolenników niż dopłaty do kredytów

0 5

W Polsce, jak i w wielu innych krajach, problem dostępności mieszkań jest nie tylko kwestią ekonomiczną, ale i społeczną. Ostatnie wyniki sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla DGP i RMF FM jasna wskazują, że spora część Polaków udziela poparcia dla rozwoju inwestycji tanich mieszkań przeznaczonych na wynajem.

Wzrost popularności mieszkań na wynajem

Z opublikowanych danych wynika, że aż 45% ankietowanych Polaków opowiada się za inwestowaniem w rozwój mieszkań na tani wynajem. Taka opcja zdaje się przyciągać większe poparcie niż rządowe dopłaty do rat kredytów mieszkaniowych, które uzyskały poparcie zaledwie 29% respondentów. Co ciekawe, różnice w preferencjach są widoczne niezależnie od przynależności politycznej, choć wśród wyborców koalicji rządzącej wsparcie dla budownictwa na wynajem sięga nawet 60%.

Przewaga wynajmu nad kredytowaniem w miastach średniej wielkości

Z opublikowanych danych wynika, że aż 45% ankietowanych Polaków opowiada się za inwestowaniem w rozwój mieszkań na tani wynajem. Taka opcja zdaje się przyciągać większe poparcie niż rządowe dopłaty do rat kredytów mieszkaniowych, które uzyskały poparcie zaledwie 29% respondentów. Co ciekawe, różnice w preferencjach są widoczne niezależnie od przynależności politycznej, choć trzeba wspomnieć o tym, że wśród wyborców koalicji rządzącej wsparcie dla budownictwa na wynajem sięga nawet 60%.

Analizując wyniki, można łatwo dostrzec, że pomimo różnorodności opinii, wspólnym mianownikiem dla większości Polaków jest poszukiwanie stabilnych i przystępnych cenowo rozwiązań mieszkaniowych. Stosunkowo największe poparcie dla dopłat do kredytów jest widoczne w miastach średniej wielkości, co może sugerować, że mieszkańcy większych metropolii mają lepszy dostęp do alternatywnych form mieszkalnych lub po prostu są mniej zainteresowani kupnem mieszkań na własność.

Sondaż United Surveys, który został przeprowadzony w dniach 19-20 kwietnia 2024 roku metodami CATI i CAWI na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków, wskazuje na coraz bardziej złożoną strukturę potrzeb mieszkaniowych rodaków. Coraz częściej można zauważyć większe zainteresowanie nieco bardziej elastycznych i mniej obciążających finansowo form zakwaterowania.

Co dalej?

Bardzo istotne będą kolejne decyzje rządu dla przyszłości rynku nieruchomości w naszym kraju. Być może dobrym wyborem będzie bardziej zrównoważone podejście, które z jednej strony będzie wspierać osoby najbardziej potrzebujące, a z drugiej umożliwi rozwój nowoczesnych, dostępnych cenowo opcji mieszkaniowych. Odpowiedzą na problemy z mieszkaniami może być właśnie rozbudowa sektora mieszkań na wynajem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *