Bezpieczna łazienka

0 112

W łazience z uwagi na wilgoć, podwyższoną temperaturę oraz ostre krawędzie, jesteśmy narażeni na poślizgnięcie i urazy. Jak przygotować łazienkę, aby była możliwie najbezpieczniejsza?

Podobno najwięcej wypadków zdarza się w domu, dlatego też trzeba zadbać o to, aby wyeliminować z niego wszystkie potencjalne niebezpieczeństwa. Łazienka jest miejscem, w którym trzeba uważać, jednak przy drobnych usprawnieniach można zmniejszyć ryzyko upadku czy poślizgu. O bezpieczeństwo tego pomieszczenia należy zadbać szczególnie, gdy korzystają z niego dzieci lub osoby starsze.  Jest to także ważne w mieszkaniach na wynajem, by osoby z nich korzystające mogły czuć się bezpiecznie.

artkorad/bigstockphoto.com

Prysznic wpływa na nas rozluźniająco, dodatkowo często bierzemy go po ciężkim dniu w pracy lub rano w pośpiechu. W takich momentach, kiedy nasza uwaga jest mniejsza, jesteśmy bardziej narażeni na pośliźnięcie się na mokrej posadzce, czy potknięcie o wysoką krawędź brodzika. Z tego powodu lepiej zrezygnować z wysokich brodzików na rzecz takich o najniższych ścinakach, lub zrezygnować z nich w ogóle i wybrać prysznic z odpływem podłogowym. Podłoga pod prysznicem może być wówczas pokryta chropowatymi płytkami albo wyłożona drewnem. Materiały takie minimalizują ryzyko poślizgu. Jeśli jednak szukamy rozwiązań do już istniejącej kabiny prysznicowej, możemy położyć na podłogę antypoślizgową matę i zamontować dodatkowe barierki, których można się przytrzymać wychodząc. Maty antypoślizgowe warto położyć również przed wanną i brodzikiem.

Projektując łazienkę dobrze jest pomyśleć o zaokrągleniu wszystkich kątów prostych. Takie narożniki, szczególnie jeśli są wykonane z kafli, po uderzeniu w nie mogą spowodować poważne zranienia. Dlatego o ile jest to możliwe należy takich powierzchni unikać, lub w miarę możliwości zastępować je obłymi wykończeniami.

Jeśli w domu są dzieci należy pamiętać o ich bezpieczeństwie i wszystko, co może im zaszkodzić przechowywać poza ich zasięgiem. Mowa tu przede wszystkim o detergentach, lekarstwach, czy ostrych przyrządach higienicznych, takich jak nożyczki czy pilniki, które powinny się znajdować w wyższych szafkach, do których dzieci nie będą miały dostępu.

Ważne również, by zabezpieczyć instalację elektryczną przed zamoczeniem. Gniazdka i lampy powinny być zainstalowane w odpowiedniej odległości od źródeł wody, by nie były narażone na zachlapanie. Dodatkowo wybierając gniazdka łazienkowe warto zdecydować się na te zamykane. Dzięki temu nie dostanie się do nich woda.

Jeśli cenimy sobie prywatność i zależy nam na tym, aby drzwi były zamykane od wewnątrz, warto zamontować w nich taki zamek, który w razie potrzeby będzie można otworzyć także z drugiej strony. W niektórych zamkach, na zewnętrznej stronie znajdują się specjalne wypustki, lub rowki, dzięki którym można je otworzyć np. śrubokrętem, czy monetą. W razie wypadku dzięki temu rozwiązaniu będzie można szybciej dostać się do poszkodowanego znajdującego się w łazience.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *