Ogrzewanie podłogowe a grzejniki

1 972

Budując nowy dom lub modernizując stary należy zaplanować system grzewczy. Do wyboru mamy ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami lub modne ostatnio ogrzewanie podłogowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Należy jednak pamiętać, że kłopoty nie wynikają zazwyczaj z wad technologicznych, a z niewłaściwego wyboru systemu grzania.

Tradycyjne grzejniki mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że są w stanie szybko ogrzać pomieszczenia, w których jest kiepska izolacja termiczna. Nie wymagają dodatkowych źródeł ciepła. Grzejnik staje się ciepły już po kilku minutach od uruchomienia pieca. Instalacja grzejników przebiega szybko. W przypadku remontowanego domu nie trzeba zrywać podłóg. Grzejniki najlepiej wybrać w sytuacji, gdy modernizowana jest cała instalacja grzewcza. Ogrzewanie podłogowe wiąże się z większym zakresem prac oraz wyższymi kosztami.

urfingus/bigstockphoto.com

Grzejniki są dobre do rzadko używanych pomieszczeń, takich jak np. pokoje gościnne, garderoby czy schowki, gdzie powierzchnie podłóg często są zasłonięte. Sprawdzą się wyjątkowo dobrze w pomieszczeniach, gdzie podłoga jest drewniana. Ogrzewanie podłogowe w tym wypadku nie sprawdziłoby się, gdyż drewniana podłoga znacznie ograniczy wydajność ciepła. Nowoczesne grzejniki mogą być także doskonałą dekoracją, gdyż na rynku dostępnych jest wiele modeli w różnych kształtach i kolorach.

Wadą zainstalowanych kaloryferów może być niekorzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. W pomieszczeniu ogrzewanym w ten sposób ciepłe powietrze unosi się ku górze. Grzejniki nie sprzyjają niestety alergikom. Wzmożony ruch powietrza powoduje bowiem, że kurze i pyłki są wprawione w ciągły ruch w pomieszczeniach. Intensywnie pracujące kaloryfery wysuszają także powietrze, co może powodować dyskomfort mieszkańców. Problem można zredukować dzięki nawilżaczom powietrza.

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje niska temperatura powierzchni grzewczej oraz znacząca bezwładność ciepła. Oznacza to, że woda może być nagrzana do temperatury 24-28 stopni. W przypadku grzejników jest to około 50 stopni. Podłoga jest nagrzana równomiernie, co zapewnia komfort cieplny. Ciepłe powietrze ucieka do góry tak samo jak w przypadku kaloryferów, jednak dzięki ciepłej podłodze zapewnia też odpowiednią temperaturę na dole. Ogrzewanie podłogowe ma zdolność do samoregulacji. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu wzrośnie np. dzięki nagrzaniu przez słońce, to temperatura ogrzewania podłogowego automatycznie spadnie. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu można zmniejszyć koszty eksploatacji i zużycie energii o około 8% w skali roku.

Zasadniczą wadą podłogówki jest koszt instalacji, który bywa nawet o 50% wyższy niż w przypadku instalacji grzejników. Nie warto jednak oszczędzać na montażu, gdyż źle położona instalacja może prowadzić nawet do pęknięcia posadzki. Inną wadą może być to, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu może trwać nawet kilkanaście godzin.

Ogrzewanie podłogowe warto zainstalować, gdy decydujemy się na niskotemperaturowe źródło ciepła takie jak: pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły kondensacyjne. Ogrzewanie podłogowe sprawdza się w domach z wysoką izolacją cieplną.

Coraz powszechniejsze jest łączenie obu sposobów ogrzewania, szczególnie w przypadku „chłodnych” budynków. Najczęściej wybiera się wówczas ogrzewanie podłogowe na parterze, a kaloryfery na piętrze.

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Inzagi 2 stycznia 2019 o 15:19

    Ja wolę zastosować mieszane ogrzewanie. W łazience mam podłogówkę, gdyż ciepło idące z dołu wprost jak wychodzę z kąpieli jest komfortowe i całe pomieszczenie jest równomierne ogrzane. Kaloryfery mam w innych pomieszczeniach, gdyż bardzo łatwo i szybko dostosowuje się temperaturę przez regulator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *