Podłoga pływająca

0 403

Decydując się na remont podłogi warto zwrócić uwagę na jej izolacyjność. Sama wymiana paneli może okazać się niewystarczająca. Najlepszym obecnie sposobem na zatrzymanie dźwięków jest zamontowanie w domu pływającej podłogi. Ta innowacyjna forma zagwarantuje wysoką izolacyjność i podniesie trwałość podłogi. Na czym ona polega?

W odróżnieniu od tradycyjnej podłogi, podłoga pływająca posiada dodatkową warstwę montażową. Normalnie podkład wylewa się bezpośrednio na strop. Po jego utwardzeniu można układać panele podłogowe bądź płytki ceramiczne, które montuje się na stałe, przytwierdzając do ścian. Inaczej jest z podłogą pływającą, która nie ma trwałego mocowania, gdyż deski czy kafle są jedną płaszczyzną, która znajduje się na warstwie izolacyjnej. Dzięki temu ułożeniu pozostałe warstwy podłogi mogą zmieniać swoje położenie w wyniku działania temperatury czy wilgoci. Wyróżnia się 3 główne warstwy podłogi pływającej:

  • izolacja akustyczna, najczęściej styropian bądź twarda wełna mineralna o grubości około 5 cm,
  • izolacja przeciwwilgociowa, zazwyczaj zwykła folia budowlana,
  • wylewka podłogowa z betonu o grubości 4-5 cm.

StudioDin/bigstockphoto.com

W związku z tym, że podłoga pływająca nie posiada mocowań ze ścianami czy innymi elementami konstrukcyjnymi domu, konieczne jest używanie specjalnych szczelin obwodowych. To właśnie w tych szczelinach znajduje się odpowiedni materiał izolacyjny, który reaguje na zachowanie podłogi, czyli gdy podkład podłogowy zaczyna się kurczyć, to warstwa izolacyjna analogicznie się rozszerza i odwrotnie. Powstaje wówczas wrażenie dryfowania, co przyczyniło się do nazwania tej metody mianem podłogi pływającej.

 Co ważne, podłoga pływająca nie wymaga specjalnego rodzaju podłoża. Można ją z powodzeniem układać nawet na tym wyposażonym w ogrzewanie podłogowe, pamiętając jednak o dobraniu odpowiednich materiałów i dokładnym montażu. Dobrze przygotowana podłoga pływająca zapewni świetną izolacyjność dźwiękową w mieszkaniu, w którym nie będzie słychać muzyki czy rozmów z innych mieszkań, a sąsiedzi nie będą słyszeć naszych kroków.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *