Rynek najmu mieszkań – aktualne ceny

0 200

Ostatnie lata rynku najmu mieszkań charakteryzują się tendencją wzrostową czynszów za wynajem mieszkań, szczególnie w dużych miastach. Rosną ceny w Warszawie (uż 1540 zł miesięcznie), we Wrocławiu (1505 zł miesięcznie), w Krakowie (1438 zł miesięcznie).

Coraz bardziej restrykcyjne warunku i wysokie koszty kredytów mieszkaniowych powodują stałe zwiększanie popytu na wynajem mieszkań. Do tego dochodzą inne czynniki, takie jak wzrost mobilności społeczeństwa, trudny rynek pracy, czynniki demograficzne, czynniki społeczne, a także coraz częstsze traktowanie mieszkań jako inwestycji na wynajem.

Podwyżka ceny najmu mieszkania

fot. AndreyPopov/bigstockphoto.com

Szczególnie w aglomeracjach widoczna jest silna tendencja zakupu mieszkań stanowiących inwestycję dla właściciela. Mieszkania te wynajmowane są nieraz jako kwatery dla wczasowiczów w miastach typowo turystycznych (nieraz w astronomicznych cenach). Coraz częściej spotyka się też mieszkania o naprawdę wysokim standardzie, ale i wyśrubowanych cenach najmu.

W rankingach najwyższych kosztów wynajmu od wielu lat prowadzi Warszawa. Średnia miesięczna stawka najmu lokalu była wyższa prawie o 700 zł w stolicy w porównaniu choćby do Katowic. Jednak zauważalna stała się tendencja pogoni za Warszawą innych rynków najmu. Prym wiedzie tu Wrocław, gdzie jeszcze trzy lata temu średnia miesięczna kwota najmu wynosiła 1 116 zł, a aktualnie jest to już kwota 1505 zł. Rok 2017 charakteryzuje się wyraźnym zmniejszaniem się różnicy pomiędzy stolicą a choćby Wrocławiem, gdzie różnica wynosiła zaledwie 35 zł, czy Gdańskiem z różnicą wyraźniejszą, bo 124 zł.

Z punktu widzenia wielkości mieszkań najwyższa średnia stawka najmu mieszkania funkcjonuje w Warszawie, najniższa zaś w Łodzi. Biorąc pod uwagę mieszkania jednopokojowe różnica w czynszach pomiędzy tymi dwoma miastami wynosi 482 zł, a w przypadku mieszkań z dwoma pokojami  rośnie do 572 zł, a trzema do 888 zł.

Tuż za Warszawą w klasyfikacji kwot najmu za kawalerki sytuuje się Wrocław. Tam za mieszkanie jednopokojowe trzeba zapłacić 1152 zł miesięcznie. Lokale dwupokojowe najdroższe poza Warszawą są w Krakowie, o średnie stawce miesięcznej wynoszącej 1459 zł. W kategorii mieszkań trzypokojowych drugą lokatę za Warszawą zajmuje Gdańsk, gdzie takie rodzinne mieszkanie kosztuje najemcę średnio 1 791 zł.

We wszystkich raportach analizujących rynek wynajmu mieszkań zwraca uwagę fakt, że w aż 64,34% wszystkich umów najmu lokali czas najmu wynosi od 1/2 do jednego roku. To tendencja wyraźnie mówiąca o tymczasowości i krótkoterminowości pobytów. Na liczbę tę mają niewątpliwie wpływ studenci wynajmujący mieszkania tylko na okres trwania roku akademickiego, najczęściej na czas do 10 miesięcy. Umowy najmu zawierane na okres powyżej dwóch lat to 14,8% wszystkich umów najmu, a najmniej umów, jedynie 1,83%, to umowy zawierane na okres nawet krótszy niż 1/2 roku.

Na podstawie wszelkich analiz można określić rynek wynajmu mieszkań jako stabilny. Największe zmiany, jakie zaszły na tym rynku, to zwiększona wyraźnie popularność mieszkań małych, jedno-dwupokojowych za sprawą wysokości czynszów. Naturalny jest również wzrost kwot najmu mieszkań w innych niż Warszawa miastach a to za sprawą zmieniającego się choćby rynku pracy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *