Indywidualni właściciele mieszkań do wynajęcia w Polsce

0 68

Firma REAS opublikowała ostatnio raport przedstawiający charakterystykę indywidualnych właścicieli mieszkań na wynajem w Polsce i ich zasobów mieszkaniowych. Przedstawiamy niektóre dane z tego raportu.

Wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez REAS we współpracy ze stowarzyszeniem „Mieszkanicznik” wskazują, że posiadanie nieruchomości na wynajem zwykle nie jest kwestią przypadku. 65% respondentów weszło w posiadanie lokalu na wynajem wskutek celowej inwestycji, a 70% posiada więcej niż jeden lokal na wynajem. Jedynie niewielka część z nich zakupiła nieruchomość początkowo do własnego użytku, a potem podjęła decyzję o wynajmie, albo nabyła ją w spadku. 64% właścicieli planuje zainwestować w kolejne mieszkania do wynajęcia. Z drugiej strony osoby prowadzące wynajem w formie działalności gospodarczej są w mniejszości – 58% respondentów podało, że zarządza mieszkaniami jako osoby prywatne.

Mieszkanie na wynajem

fot. Bernie123/bigstockphoto.com

Jeśli chodzi o zasoby mieszkaniowe, jak wspomniano, 70% posiada więcej niż jeden lokal, a 20% jest właścicielami dwóch mieszkań. Nieliczni rekordziści (3%) mają 21 mieszkań i więcej. Większość lokali (56%) pochodzi z rynku wtórnego, w tym 40% powstało w czasach PRL-u, a 26% przed rokiem 1945. 70% to mieszkania niewielkie, kawalerki i lokale dwupokojowe; najczęściej ich metraż mieści się w przedziale 21-40 mkw., choć są i mniejsze. Mieszkania są w znacznej większości wyposażone w meble i sprzęt AGD (90%). Wskazuje się, że odróżnia to polski rynek najmu od rynków niektórych krajów europejskich, gdzie przeważają mieszkania puste, które najemcy mogą urządzić wedle uznania.

Właściciele mieszkań nie mają problemu z pustostanami. Ok. 95% z nich zadeklarowało, że ich mieszkania znajdują najemców w ciągu miesiąca. 42% deklarowało, że udaje im się znaleźć najemcę w ciągu mniej niż tygodnia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *