Jak wybrać panele podłogowe?

0 751

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów i wzorów paneli podłogowych. Możemy więc dobrać odpowiednie do każdego pomieszczenia. Nasz wybór będzie zależał od kilku kryteriów, które opisujemy poniżej.

Panele nadają się zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i do budynków użyteczności publicznej. Nie zaleca się ich jedynie w pomieszczeniach o wilgotności powyżej 70%. Nie sprawdzą się więc w łazienkach, chyba że są to panele z drewna odpornego na wilgoć (np. iroko). Natomiast bez obaw możemy je położyć w kuchni, o ile wybierzemy wersję odpowiednio zabezpieczoną przed wilgocią.

maryperry/bigstockphoto.com

Jednym z pierwszych kryteriów wyboru będzie kompromis między ceną a trwałością. Zwykle im droższe panele, tym trwalsze. Jednak nie zawsze istnieje konieczność kupowania tych najdroższych – wszystko zależy od intensywności użytkowania podłogi w danym pomieszczeniu. Jeśli pokój jest rzadziej używany, możemy położyć w nim panele mniej odporne. Kierujmy się tutaj dwoma oznaczeniami. Pierwsze to klasy użyteczności – 21, 22, 23, 31, 32, 33. Jeśli chodzi o pierwszą cyfrę, oznacza ona przeznaczenie paneli – 2 to pomieszczenia mieszkalne, 3 to obiekty użyteczności publicznej. Druga cyfra wskazuje na intensywność użytkowania podłogi, gdzie 1 to niska, 2 – średnia, 3 – wysoka. Drugie oznaczenie to klasa ścieralności, która może być oznaczona jako AC1, AC2, AC3, AC4, AC5, AC6, przy czym im wyższa liczba, tym bardziej odporny panel (klasy AC1 nie ma już na rynku). Przykładowo, w sypialni mogą wystarczyć panele o klasie 22/AC2, natomiast do korytarzy w mieszkaniach czy do małych biur lepiej wybrać 32/AC4.

Na trwałość wskazuje też odpowiednia grubość – aby panele się nie odkształcały, powinny mieć co najmniej 8 mm. Niektórzy twierdzą też, że panele drewniane są trwalsze od laminowanych, ale nie jest to regułą. Bardziej miarodajne będzie tu kryterium wspomnianych klas użyteczności i ścieralności, a także długość gwarancji udzielanej przez producenta – bywają gwarancje zaledwie na kilka lat, a z drugiej strony zdarzają się takie na kilkadziesiąt.

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się lub jest planowane ogrzewanie podłogowe, dobór paneli zależy od tego, czy jest ono wodne, czy elektryczne. Na ogrzewaniu wodnym można położyć dowolny rodzaj paneli. Natomiast tylko określone panele nadają się do kładzenia na ogrzewaniu elektrycznym. Dlatego przed zakupem sprawdźmy informację podaną przez producenta w karcie gwarancyjnej. Ogólnie zaleca się panele o niskim współczynniku skurczu i rozkurczu; np. jeśli chodzi o panele drewniane, sprawdzi się tu iroko, jatoba, merbau, dąb i akacja.

Jeśli chodzi o wygląd paneli, wybór zależy od naszego gustu, ale też od stylu i kolorystyki pomieszczenia. Dlatego zanim zdecydujemy się na określone panele, lepiej mieć już wybrane meble i inne elementy wystroju, albo przynajmniej mieć przemyślaną koncepcję, jak pomieszczenie ma wyglądać.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *