Gdzie w Polsce są najlepsze warunki mieszkaniowe

0 30

Niedawno Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące powierzchni mieszkaniowej w miastach liczących powyżej 20 000 mieszkańców. Dane te stały się podstawą rankingu przygotowanego przez portal rynekpierwotny.pl.

W rankingu uwzględniono 218 miast. Podstawą zestawienia była liczba mieszkań na 1000 osób oraz powierzchnia użytkowa mieszkania przypadająca na jedną osobę. Dla każdej z tych wartości wyznaczono medianę, a następnie obliczono odchylenia w stosunku do mediany dla każdego z analizowanych miast. Za odchylenia przyznano punkty według zasady: +10 za każdy +1%, -10 za każdy -1%. Mediana dla liczby mieszkań na 1000 osób to 391 lokali, a dla powierzchni użytkowej na osobę – 25,4 mkw.

Waldemarus/bigstockphoto.com

W porównaniu z poprzednim rankingiem w pierwszej dziesiątce znalazły się te same miejscowości, ale niektóre z nich zmieniły pozycje. Na szczycie niezmiennie znajduje się Sopot. Na 1000 osób przypada tam aż 519 mieszkań, a na jedną osobę – 32,9 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania. Na drugim miejscu, po awansie o dwie pozycje, jest Zakopane, w którym przypada 466 mieszkań na tysiąc osób i 35,7 mkw. na osobę. Miejscowości te zawdzięczają tak wysokie wyniki dużej liczbie lokali dla turystów. Na trzeciej pozycji (bez zmian) jest Warszawa, z 532 mieszkaniami na 1000 osób i powierzchnią 31,3 mkw. na osobę. W stolicy wynik ten jest skutkiem znacznej liczby mieszkań na wynajem. Poza tym w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Wrocław, Kołobrzeg, Świnoujście, Józefów, Piaseczno, Marki i Poznań.

Sytuacja mieszkaniowa wygląda najgorzej w miastach przemysłowych i poprzemysłowych. Jeśli chodzi o trzy najniższe pozycje w zestawieniu, zajmują je Dębica, Police i Orzesze. W Orzeszu na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 256 mieszkań. W Dębicy i Policach nieco więcej – odpowiednio 322 i 339. Mały jest też metraż powierzchni użytkowej mieszkania na osobę – w Orzeszu 25,5 mkw., w Dębicy 23,4 mkw., natomiast w Policach zaledwie 20,2 mkw.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *