Najem a oszczędność

0 84

Mieszkanie na wynajem to popularna inwestycja. Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości tylko po to, by ją wynajmować. Rocznie zysk z takiej inwestycji szacuje się na 5-8 procent, czyli dużo więcej niż w przypadku lokaty, które oferuje niewiele więcej niż 2 proc.

Ponadto jeśli wprowadzimy różne formy oszczędności, które obniżą koszty utrzymania lokalu, dochód z wynajmowania mieszkania może być jeszcze większy.  Należy zastosować kilka praktycznych rozwiązań, które zapewnią ochroną przed niepotrzebnym ubytkiem energii, ciepła i wody.

fot. pexels.com

Największy koszty eksploatacyjne dotyczą energii i wody, dlatego w mieszkaniu na wynajem powinny znajdować się tylko energooszczędne urządzenia AGD z oznaczaniem minimum A++ oraz specjalne oświetlenie, które w wynajmowanym mieszkaniu używane jest znacznie częściej i dłużej.

Koniecznie trzeba zamontować liczniki, by na bieżąco kontrolować zużycie. Dotyczy to przede wszystkim wody. Gdy mieszkanie zamieszkiwane jest przez więcej osób niż dopuszcza to umowa, od razu rośnie upływ wody. Mając tego świadomość, można pociągnąć do odpowiedzialności lokatorów lub jeszcze przed podpisaniem umowy wskazać dopuszczalny limit wody, powyżej którego mieszkańcy będą ponosić koszt.

Warto również przed wynajęciem mieszkania przeprowadzić niezbędny remont, taki jak wymiana okien i grzejników. Pozwoli to ochronić właściciela przed dużymi kosztami utraty ciepła. Praktycznym rozwiązaniem jest też zastąpienie wanny prysznicem, bo kąpiel jest wtedy bardziej ekonomiczna. Wszystkie te pozornie drobne zmiany dają duże oszczędności.

Badania wskazują, że mieszkania na wynajem generują o 30 proc. więcej zużycia wszelkich mediów niż mieszkania własnościowe. Wynika to z większej liczby lokatorów oraz swobody korzystania, zwłaszcza w przypadku najmu krótkoterminowego. Wprowadzenie powyższych zmian jest szczególnie ważne w starym budownictwie, gdzie nieszczelność okien czy brak liczników to standard. A właśnie takie mieszkania są chętnie wynajmowane przez grupy studentów, który intensywnie korzystają z całego mieszkania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *