Jak walczyć z grzybem i pleśnią w mieszkaniu

0 394

Pojawienie się pleśni wiąże się z niewłaściwym przepływem powietrza w domu i dużym poziomem wilgotności. A pokrywanie ścian tapetą czy farbą wspomaga tylko rozwój grzybów i pleśni. Jak zatem sobie radzić z tym nieestetycznym problemem?

Obecność pleśni w mieszkaniu szybko da się wyczuć za sprawą nieprzyjemnego zapach stęchlizny. Ciemne wykwity na ścianach, zwłaszcza w jej rogach, świadczą już o rozprzestrzenianiu się pleśni. Natomiast krążące w powietrzu zarodniki grzybów, dla których najlepszym miejscem rozwoju jest drewno, w momencie sprzyjających warunków zaczynają się rozmnażać w trudno dostępnych miejscach. Konieczne jest szybie ich usunięcie, gdyż mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości układu oddechowego, m.in. alergii oraz infekcje. Ponadto zarodniki grzybów wywołują nudności i zawroty głowy. Wynika to z nadmiaru dwutlenku węgla w takim pokoju, gdyż grzyby, pobierając tlen, wydalają właśnie dwutlenek.

cegli/bigstockphoto.com

Pierwszym krokiem w celu zneutralizowania pleśni i grzybów jest naprawa domu. Rozrastające się grzyby niszczą elementy mieszkania – tynk zaczyna odpadać, a tapety odklejać się. Przyspieszone zostają też procesy gnilne. Długotrwały wpływ grzybów może nawet skutkować uszkodzeniem całej konstrukcji. Dlatego tak ważne jest, aby przed specjalistyczni zabiegami usuwania grzybów i pleśni odciąć zarodniki od dalszego rozwoju. W tym celu należy poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Najczęściej chodzi o naprawę wentylacji. Mniejsza wilgotność i temperatura w pomieszczeniach sprawią, że grzyb przestanie się rozprzestrzeniać i będzie można go skutecznej usunąć za pomocą drucianej szczotki i specjalnych środków grzybobójczych. Aby problem nie powrócił, ściany trzeba pomalować ponownie farbą o wyższej odporność na wilgoć, która zwiera preparaty pleśniobójcze i ochroni ścianę przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *