Powrót stylu Memphis

0 232

Styl Memphis został stworzony przez włoską Grupę Memphis, składającą się z architektów i projektantów, założoną przez Ettore Sotsassa. Oprócz niego do grupy należeli m.in. Alessandro Mendini, Martine Bedin, Andrea Branzi, Aldo Cibic, Michele de Lucchi, Nathalie du Pasquier. Grupa działała w latach 1981-1988, lecz jej styl był popularny i naśladowany także w latach 90.

Grupa powstała podczas spotkania projektantów w mieszkaniu Ettore Sotsassa, a jej nazwa pochodzi od utworu Boba Dylana „Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again”, wielokrotnie odtwarzanego podczas wspomnianego spotkania. Grupa zadebiutowała w 1981 r. na prestiżowych targach mebli w Mediolanie (Salone Internazionale del Mobile di Milano).

Zanone (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org)

Charakterystyczne cechy stylu Memphis to asymetryczne kształty, jaskrawe kolory i geometryczne wzory. Typowe jest także inspirowanie się innymi stylami, takimi jak Bauhaus, art deco i pop art. Twórcy z Grupy Memphis celowo odrzucili to, co jest uznawane za klasyczne i harmonijne; nie stosowali się także do zasady, że forma ma podążać za funkcją.

Styl Memphis we współczesnym wydaniu jest nieco bardziej stonowany niż w latach 80., lecz nadal wesoły i barwny. Zwykle podstawą jest minimalistyczna podłoga, drewniana lub betonowa, a także ściany w neutralnych kolorach. Stanowią one tło dla kolorowych mebli i elementów dekoracyjnych – np. geometrycznych krzeseł, szafek z kolorowymi drzwiczkami, poduszek z zabawnymi nadrukami, czy też ceramiki w oryginalnych kształtach.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *