Izolacja akustyczna mieszkania

0 94

Odpowiednie izolacja akustyczna mieszkania poprawia komfort nie tylko jego mieszkańców, ale przede wszystkim sąsiadów, którzy nie są narażeni na znoszenie dochodzących z niego hałasów. Jest to bowiem jedna z największych wad mieszkania w budownictwie wielorodzinnym. Właściwa izolacja zapewni więc nie tylko ciszę i spokój, ale zapobiegnie wielu sąsiedzkim konfliktom.

Dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach określony jest przepisami i wynosi 40 decybeli w ciągu dnia i 30 w nocy. Normy te nie zawsze są spełniane, szczególnie w starym budownictwie, w domach wielorodzinnych powstałych w czasach, gdy nikt nie zawracał sobie głowy takimi szczegółami.

Slaviyanka/bigstockphoto.com

O izolacji akustycznej warto pomyśleć na etapie projektowania budynku, ponieważ wykonanie tych prac w późniejszym czasie spowoduje, że powierzchnie pomieszczeń się zmniejszą. Zaizolowanie ścian w budynku już stojącym nie jest jednak niemożliwe. Można to wykonać na kilka sposobów.

Jednym z nich jest wykonanie rusztu (stelażu), okrycie ścian wełną mineralną lub szklaną, a następnie zakrycie tej warstwy płytą gipsowo-kartonową. Im grubsza warstwa wełny, tym lepsza izolacja. Powinna ona wynosić co najmniej 15 cm. Izolację sufitu można wykonać w taki sam sposób jak ścian, ale tutaj skutecznym rozwiązaniem będzie również zamontowanie sufitu podwieszanego. Jest to rozwiązanie stosowane w budownictwie dość często, czasami po to by zamontować tam dodatkowe oświetlenie, a czasem po prostu aby obniżyć wysoki sufit. Właściwości izolacyjne są w tym przypadku mniejsze niż przy zastosowaniu wełny, ale kroki i hałas z mieszkania powyżej będzie dzięki temu na pewno mniej słyszalny.

Innym rozwiązaniem stosowanym od dawna są maty akustyczne. Umieszcza się je pod panelami, wykładzinami czy płytkami ściennymi. Na rynku dostępne są również maty, które jednocześnie mają pełnić funkcję okładziny ściennej. Jest to wyjście o tyle warte rozważenia, że nie wymaga dodatkowej warstwy płyty gipsowo-kartonowej, a także może nadać pomieszczeniu nowoczesny, oryginalny charakter. Wadą takich mat jest jednak ich dość wysoka cena, która może wynosić nawet 200 zł za metr kwadratowy.

Na zapewnienie dobrej izolacji wpływ mają również okna i drzwi. Należy zadbać, by były wysokiej jakości, a okna miały podwyższony parametr izolacyjności akustycznej, który określany jest za pomocą wskaźnika Rw. W zależności od poziomu hałasu z zewnątrz należy zamontować okna o współczynniku Rw 35 dB lub wyższym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *