Wzrosła wartość inwestycji w prywatne akademiki – dane CBRE

0 28

CBRE Group to firma doradcza, która świadczy usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjnych. Z jej nowego raportu wynika, że w 2022 wyjątkowo prężnie rozwijał się segment prywatnych akademików. Wartość tego rynku wzrosła w tym czasie o 50% i wynosiła 11,5 mld euro. Potencjał do rozwoju tego typu nieruchomości widać też w Polsce. Do końca 2023 w naszym kraju pojawi się ponad 3 tysiące miejsc w prywatnych akademikach, a w perspektywie kolejnych dwóch lat powstanie ponad 6 tysięcy następnych.

Studenci ważnymi lokatorami

Raport firmy doradczej CBRE jasno pokazuje, że lokale dla studentów są popularnym i poszukiwanym typem nieruchomości w sektorze najmu. W Polsce w 2022 kapitał ulokowany w prywatnie zarządzane akademiki sięgnął niemal 30% wszystkich inwestycji alternatywnych. W całej Unii Europejskiej miejsce w akademikach i domach studenckich zaspokaja średnio 13% zapotrzebowania mieszkaniowego wszystkich studentów. Przy okazji dla młodzieży uczącej się szczególnie ważne są kwestie budżetowe. Popyt na tani najem mogą zaspokajać prywatne akademiki. Jak widać nie tylko w naszym kraju istnieje przestrzeń na tego rodzaju przedsięwzięcia budowlane.

Analitycy, powołując się na informacje zebrane przez Eurostat, zaznaczają, że Polska jest jednym z najważniejszych i największych ośrodków szkolnictwa wyższego w UE. Znajdujemy się w szóstce największych rynków pod względem liczby studentów. Właśnie dlatego zapotrzebowanie na akademiki prywatne może być tu wyjątkowo duże. Dziś domy prywatne i bursy zapewniają zakwaterowanie dla 1 żaka na 10. Biorąc pod uwagę, że w Polsce uczy się coraz więcej obcokrajowców, potrzeby będą rosły.

Żak według danych GUS

W analizie wykorzystano też dane GUS. Według nich w naszym kraju działa niemal 350 uczelni wyższych w 93 miastach. W placówkach tych uczy się ponad milion młodych ludzi. Zdecydowana większość z nich to Polacy, ale liczba studentów z zagranicy stale rośnie. W ciągu ostatnich 5 lat wartość ta podskoczyła o 36%. Najwięcej przyjezdnych, którzy uczą się w naszym kraju, pochodzi z Ukrainy lub Białorusi. Jednak na te statystyki mają wpływ również studenckie programy wymiany typu Erasmus. Warto wspomnieć o tych danych, ponieważ akademiki, również te prywatne, są szczególnie popularne wśród studentów — obcokrajowców. Doceniają oni możliwości integracyjne, jakie daje akademik. Najem instytucjonalny gwarantuje też jasne zasady najmu i mniej formalności.

W 2021 uczelnie wyższe zgłosiły do GUS 456 domów studenckich. Zapewniały one w sumie ponad 112 tysięcy miejsc. W świetle tych danych w tego rodzaju placówkach dach nad głową mogłoby znaleźć 9% wszystkich osób uczących się w trybie dziennym. Realnie jednak miejsc jest mniej. Wynika to z remontów i prac renowacyjnych, którym poddana jest część akademików. Nowa pula miejsc i bogatsza oferta akademików z pewnością przyciągnie żaków.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *