Coliving w Polsce wg raportu AMRON-SARFiN

0 62

Coliving lub co-living to nowy trend, który pojawił się jako alternatywa dla tradycyjnego najmu. Rozwija się prężnie na rynkach zachodnich i powoli dociera też do Polski. Idea polega na tym, że lokator wynajmuje prywatny pokój w budynku, gdzie ma zapewniony dostęp do nowocześnie wyposażonych części wspólnych. Najczęściej należą do nich kuchnia, jadalnia lub salon. Nieruchomości o wyższym standardzie mogą mieć wydzieloną siłownię lub strefę SPA. W tego typu budynkach można też spotkać sale konferencyjne lub biurowe do pracy zdalnej. Najczęściej są one zarządzane przez profesjonalne podmioty. 

Coliving — nie tylko dla młodych

Coliving świetnie wpisuje się w styl życia młodych ludzi, szczególnie w dużych miastach. Ten typ najmu jest jednak otwarty dla każdej grupy wiekowej. Zarządcy dbają między innymi o sprzątanie części wspólnych czy integracyjne aktywności dla mieszkańców. Prócz tego budynki wynajmowane w ten sposób znajdują się najczęściej w centrum dużych miast. Dzięki temu łatwiej z nich dojechać do pracy, pubu teatru czy muzeum.

Z colivingu coraz częściej korzystają studenci, jednak w przeciwieństwie do akademików budynki zarządzane w ten sposób ściśle ograniczają liczbę lokatorów. Do tej pory w Polsce tego typu przestrzenie zaaranżowane były na biura i zapewniały wspólną przestrzeń do pracy. Wraz z rozwojem segmentu PRS (ang. Private Rented Sector) coraz częściej wynajmuje się w ten sposób pokoje prywatne z dostępem do przestrzeni biurowej. Oczywiście dotyczy to w tej chwili tylko dużych miast. Według najnowszego raportu AMRON dotyczącego studentów na rynku nieruchomości, największa liczba budynków colivingowych zlokalizowana jest w tej chwili w Poznaniu i Wrocławiu. Na tego typu inwestycję otwarty jest rynek krakowski i stołeczny.

Coliving zyskuje na popularności wśród studentów, ponieważ daje możliwość wynajęcia pokoju, a jego koszt zależny jest od standardu. W czasach drożyzny na rynku najmu rozwiązanie to może okazać się bardzo ekonomiczne. Szczególnie, że zgodnie z definicją coliving to nieruchomości z dobrymi adresami w atrakcyjnych dzielnicach. Stawki w tym segmencie najmu mogą się od siebie bardzo różnić i zależą nie tylko do standardu, ale reż dodatkowych udogodnień. Na przykład pokój z dostępem do prywatnego studio czy salonu będzie droższy.

Według badania AMRON aż ¾ studentów z 39 uczelni publicznych nie znało pojęcia coliving, ale po krótkim opisie byli otwarci na tę formę najmu. Oznacza to spory potencjał dla profesjonalnych zarządców. Jeśli zgodnie z pierwotną ideą tego typu budynki będą tańszą alternatywą tradycyjnego najmu, z pewnością znajdą popyt.

Warto zauważyć, że osoby uczące się często wskazywały niski standard mieszkań i brak dostępu do części wspólnych jako spore wady lokali dostępnych obecnie na rynku. Omawiana przez nas forma najmu jest pozbawiona tych słabych stron. Prócz tego oferuje nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach i za konkurencyjną cenę. Do atutów cenionych nie tylko przez osoby młode należy też elastyczność zasad najmu oraz profesjonalny system zarządzania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *