Wynajmowanie mieszkania studentom – na co uważać?

0 35

Choć młodzi studenci stanowią bardzo dużą grupę najemców w Polsce, wciąż wielu właścicieli postrzega wynajmem nieruchomości tej grupie jako ryzykowny, obawiając się kłopotów związanych z zaległościami w opłatach, czy też zniszczeń. Istnieją jednak narzędzia pozwalające wynajmującym na zadbanie o własne interesy i pomagające ustalić zasady współpracy w sposób nienarażający ich na straty finansowe.

Po pierwsze warto poświęcić więcej czasu na poznanie potencjalnych najemców. Bezpośrednie spotkanie i możliwość zadania kilku, nawet niezobowiązujących pytań pozwoli właścicielowi mieszkania na pewną ocenę osobowości, która być może pomoże podjąć właściwą decyzję i przez to uniknąć wielu problemów w przyszłości. Coraz popularniejszym sposobem na poznanie potencjalnego najemcy jest sprawdzenie jego referencji od właściciela poprzednio wynajmowanego lokalu. Najistotniejszą kwestią z punktu widzenia wynajmującego jest oczywiście weryfikacja wypłacalności studentów, którzy często nie są jeszcze aktywni zawodowo. Dlatego też przed podpisaniem umowy warto poprosić o dokumentację dotyczącą źródeł dochodu, którym mogą być np. zajęcia dorywcze czy stypendia. Jeżeli student jest na utrzymaniu rodziny, można również rozważyć podpisanie umowy z reprezentującymi go rodzicami. Wówczas będzie on wpisany jedynie jako użytkujący lokal. Zdecydowanie jednak najlepszym zabezpieczeniem przed niewypłacalnymi lokatorami będzie spisana u notariusza umowa najmu okazjonalnego, przede wszystkim chroniąca interesy właściciela, bo ściśle określająca czas, jaki przysługuje najemcy na wyprowadzkę w przypadku złamania warunków umowy.

Przed ponoszeniem kosztów związanymi ze zniszczeniem mienia zabezpieczy właściciela, m.in. kaucja. Najczęściej jest to trzykrotność miesięcznego czynszu. Jednakże zdecydowanie najlepszą ochroną przed szkodami, do których może dojść w związku z użytkowaniem lokalu będzie odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości. Decydując się na wykupienie dodatkowego OC, wynajmujący otrzyma wypłatę odszkodowania z polisy, gdy np. najemca zaleje sąsiada lub wywoła pożar. Dodatkowo w umowie najmu można dodać zapis, obligujący studenta do ponoszenia kosztu takiego ubezpieczenia.

Decydując się na wynajmowanie mieszkania studentom, warto zastanowić się nad kwestiami umeblowania i wyposażenia AGD. Nie da się ukryć, że największym zainteresowaniem żaków cieszą się gotowe, umeblowane lokale. Oczywiście, jeśli chcemy szybko wynająć mieszkanie, powinno ono spełniać pewne standardy, jednak wyposażenie proste, solidne i praktyczne w przypadku studentów powinno być jak najbardziej wystarczające. Przemyślane umeblowanie i wykończenie pozwoli na uniknięcie nieprzewidzianych wydatków i nieprzyjemności na wypadek uszkodzeń. Specjaliści radzą, aby urządzić mieszkanie w taki sposób, by kaucja pozwalała na pokrycie ewentualnych napraw i szkód. Oczywiście dodatkowym zabezpieczeniem interesów właściciela jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, pozwalającego na monitorowanie stanu wyposażenia lokalu. Dokument zawierający listę wszystkich sprzętów i mebli oraz dotyczący stanu ich zużycia pozwoli na uniknięcie ewentualnych nieporozumień na wypadek zmiany lokatorów, oraz ułatwi pociągnięcie najemców do odpowiedzialności w przypadku zniszczenia mienia. Tutaj cennym załącznikiem mogą okazać się również zdjęcia całego wyposażenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *