Apel PZFD w sprawie ulgi na wynajem

0 45

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) wydał komunikat prasowy, w którym informuje, że zaapelował do Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii o wprowadzenie tzw. ulgi na wynajem. Na czym polega to rozwiązanie?

Wśród osób, które poszukują sposobu na ulokowanie posiadanego kapitału, zakup nieruchomości pod wynajem jest jedną z częściej wybieranych inwestycji. Szacuje się, że w Polsce ok. 1 milion osób zarabia na wynajmie mieszkania. Coraz więcej osób wybiera jednak zakup nieruchomości inwestycyjnej za granicą między innymi ze względu na to, że w naszym kraju nie ma obecnie ulg podatkowych ani instytucji REIT.

W Polsce w latach 1997-2001 funkcjonowała już „ulga na wynajem”. Rozwiązanie to daje możliwość odliczenia od dochodu wydatków, które właściciel nieruchomości ponosi w związku z budową lub zakupem mieszkania w budynku, w którym są też inne lokale mieszkalne przeznaczone pod wynajem. Na przełomie lat 90/00 kwota „ulgi na wynajem” wynosiła maksymalnie 189 tys. zł. Ulga cieszyła się sporym zainteresowaniem – szacuje się, że na jej podstawie powstało około 100 tys. mieszkań. Osoby, które chciały z niej skorzystać, musiały się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami. Mieszkanie nie mogło być wynajmowane członkom rodziny, nie można było również sprzedać nieruchomości przez okres 10 lat.

Polski Związek Firm Deweloperskich przekonuje, że takie rozwiązanie legislacyjne spowodowałoby wzrost zainteresowania Polaków inwestowaniem w nieruchomości, a także zwiększenie liczby mieszkań na wynajem dostępnych na rynku. PZFD proponuje maksymalną kwotę ulgi na poziomie 374 290 zł w przypadku rozliczenia za rok 2022. Ulga nie spowodowałaby gwałtownego spadku dochodów budżetu państwa, gdyby jej nadwyżka ponad roczny dochód mogła być rozliczana w kolejnych latach.

„Ulga na wynajem” skierowana jest do osób, które posiadają dość wysokie dochody i mają możliwość, poprzez inwestycje w nieruchomości, przyczynić się do zwiększenia dostępności mieszkań. W Polsce mamy niedobór mieszkań, a wprowadzenie „ulgi na wynajem” mogłoby poprawić sytuację mieszkaniową Polaków, w szczególności poza największymi miastami, gdzie rynek najmu jest mniej rozwinięty, a wybór lokali bardzo ograniczony. Profesjonalne fundusze inwestujące w mieszkania na wynajem raczej omijają mniejsze miejscowości. W Europie „ulga na wynajem” obowiązuje na przykład we Francji, gdzie w 2020 roku do użytku oddano rekordową liczbę mieszkań – 381 tysięcy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *