Właściciele mieszkań na wynajem proponują zmiany przepisów

0 49

Nierzetelni lokatorzy to poważny problem. Według danych portalu RynekPierwotny.pl aż 55 000 eksmisji jest wstrzymanych, mimo że przepisy dotyczące pandemii już dawno przestały obowiązywać. Właściciele mieszkań za pośrednictwem swoich stowarzyszeń sygnalizują, że jest to palący kłopot i postulują szybsze ustawowo zagwarantowane wypowiedzenia umów najmu. 

Rentierzy prywatni proponują zmiany

Właścicielom mieszkań zależy na zmianie przepisów, która umożliwi znaczne przyspieszenie wypowiedzenia umowy najmu, gdy lokator ma zaległości w opłacaniu czynszu. Jest to tym bardziej ciekawe, że ostatnio pojawiają się również przeciwstawne propozycje, których celem jest większa ochrona osób zajmujących wynajmowane mieszkanie. 

Już jakiś czas temu Ruch Obywatelski Zjednoczeni Wynajmujący wystosował propozycje zmian prawnych, zakładających między innymi szybsze wypowiedzenia umów. Miałyby one dawać niewypłacalnym lokatorom miesiąc na opuszczenie mieszkania. Ten rodzaj wypowiedzenia można by zastosować tylko w przypadku przynajmniej miesięcznych zaległości w opłatach i po uprzednim zawiadomieniu i wezwaniu do zapłaty. Nowelizacja w tym kształcie ma poparcie wielu stowarzyszeń środowiskowych. Tak krótki okres wypowiedzenia rentierzy tłumaczą brakiem odpowiednich narzędzi do walki z nieuczciwymi lokatorami, których opieszałość przynosi im coraz większe straty. 

Aktualnie na wypowiedzenie ze skutkiem eksmisji trzeba czekać nawet 5 miesięcy. W przypadku rentierów trwa to najkrócej kwartał. Nie tylko tracą dochód, ale muszą też utrzymywać w ten sposób mieszkanie. Dla właścicieli jednego lokalu wynajmowanego prywatnie taka sytuacja może oznaczać poważne problemy finansowe. Obecnie okres między pierwszymi zaległościami lokatora a wypowiedzeniem umowy może być naprawdę długi i właśnie to chcą zmienić rentierzy.

Sama zmiana przepisów nie rozwiąże jednak trudnego problemu. Aktualnie wstrzymane eksmisje mogłyby być przeprowadzone, gdyby nie brakowało mieszkań socjalnych czy lokali tymczasowych. Przy obecnym deficycie nierzetelnych lokatorów zwyczajnie nie ma gdzie przenieść. Ten stan rzeczy blokuje skutecznie wszystkie nakazy opuszczenia lokalu, które można by szybko przeprowadzić.

Z prawnego punktu widzenia zmiany dotyczące szybkich eksmisji byłyby korzystne dla rentierów udostępniających swoje mieszkania w ramach najmu instytucjonalnego lub okazjonalnego. W tych przypadkach lokator nie może opuścić lokalu bez zagwarantowanego mieszkania tymczasowego lub socjalnego. W praktyce nierzetelny najemcy potrafią jednak zablokować szybką eksmisję, odwołując się na przykład do sądu. 

Kontrpropozycja Komitetu Obrony Praw Lokatorów

Gdy rentierzy próbują chronić swoją inwestycję i płynność finansową, ze strony lokatorów płyną głosy sprzeciwu. Druga strona chce lepszej ochrony swoich praw. Jednym z pomysłów jest mandat w wysokości 30 000 zł za przeprowadzenie nielegalnej eksmisji. Rozwiązanie to jest obecnie tak samo prawdopodobne jak wejście w życie zasad o przyspieszonej eksmisji. W czasie przedwyborczym trudno spodziewać się na tym polu dużych, praktycznych zmian. Jedno jest pewne, poprawa sytuacji w mieszkalnictwie komunalnym mogłaby rozwiązać przynajmniej część tego poważnego problemu. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *