Najem studencki – wysokie ceny, mało mieszkań

0 16

Jesień oznacza tysiące studentów, którzy szukają lokum przed rozpoczęciem nauki w nowym roku akademickim. W 2023 najem jest droższy niż rok wcześniej. Aktualna liczba miejsc w akademikach zapewnia dach nad głową tylko 10% żaków. Oznacza to, że znakomita większość osób uczących się na uczelniach wyższych, będzie musiała poszukać mieszkania na wolnym rynku. 

Studenci szukają mieszkań

Końcówka września to ostatni moment na podpisanie umowy najmu. W tym roku chętnych jest dużo, a oferta mieszkań na wynajem wyraźnie się kurczy. Nic więc dziwnego, że wielu żaków rozpoczyna poszukiwania lokum już w czerwcu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które szukają niedrogiej stancji. W lipcu 2023 średnia stawka najmu jest wyższa o 8,5% niż rok wcześniej. W najważniejszych miastach studenckich, takich jak Kraków czy Warszawa, obserwujemy nawet 11% wzrost w skali rok do roku. W tych metropoliach budżet 2500 zł nie wystarczy na opłacenie czynszu w samodzielnym mieszkaniu. Sytuację utrudnia wysoka inflacja, która przełożyła się nie tylko na wzrosty stawek najmu, ale i budżet studentów. 

Remedium na wysokie ceny może być miejsce w akademiku. W bieżącym roku akademickim ceny za dwuosobowy pokój w domu studenckim Politechniki Łódzkiej wahają się od 500 do 800 zł. Niestety akademików jest obecnie mało. Według danych GUS miejsc tego typu wystarczy tylko dla nieco ponad 10% studentów. Nic więc dziwnego, że od zeszłego roku obserwujemy coraz większe zainteresowanie pokojami w domach studenckich. 

Ponieważ na rynku najmu od dłuższego czasu obserwowany jest stały wzrost stawek, bardzo ważne jest, aby lokatorzy — w tym studenci — podpisywali bezpieczne dla siebie umowy. Punkty, na które trzeba zwrócić uwagę, obejmują nie tylko okres wypowiedzenia, ale również warunki dotyczące zmian wysokości czynszu. Wielu rentierów działających prywatnie podpisuje z żakami umowy na czas nieokreślony z minimalnym miesięcznym okresem wypowiedzenia. Jest to nieuczciwa praktyka, której należy unikać. Lokator, który uczciwie płaci czynsz, powinien mieć przynajmniej kwartał na znalezienie nowego lokum.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *