Waloryzacja czynszu najmu

0 32

Wysoka inflacja w ostatnich latach powodowała szybko malejącą wartość pieniądza. Tym samym, jeśli wynajmujesz mieszkanie, z biegiem czasu siła nabywcza uzyskanej z tego tytułu środków będzie coraz niższa. Możesz się przed tym zabezpieczyć poprzez waloryzację czynszu najmu. Sprawdź, na czym to polega i jak wygląda przykładowa klauzula waloryzacyjna.

Co oznacza waloryzacja czynszu?

Waloryzacja czynszu polega na jego podwyższeniu na podstawie określonych wskaźników, o ile umowa zawiera odpowiednie zapisy. Dzięki temu jako właściciel nieruchomości możesz utrzymać dochód na danym poziomie. W przeciwnym wypadku, w wyniku inflacji, z miesiąca na miesiąc otrzymasz kwotę o coraz niższej sile nabywczej. Waloryzacji nie trzeba jednak dokonywać wyłącznie na podstawie inflacji – można brać pod uwagę inne wskaźniki GUS. To strony umowy muszą ustalić, na jakich zasadach będzie dokonywana waloryzacja czynszu. Założeniem nie jest podwyższenie kosztów najmu, a jedynie przeciwdziałanie zmianie siły nabywczej pieniądza.

Waloryzacja czynszu – jaki przelicznik?

Najczęściej stosuje się wskaźniki GUS, a zdarza się, że przelicznik opierany jest na cenach złota. Nie obowiązują w Polsce przepisy, które regulowałyby te kwestie. Inne możliwości to waloryzacja na podstawie ceny kwintala pszenicy czy wskaźnika HICP dla umów z czynszem w euro. Jednak przeważnie praktykowany jest roczny wskaźnik inflacji ogłaszany przez GUS co roku w drugiej połowie stycznia.

Uwaga: jak wynika z Ustawy o ochronie praw lokatorów, czynsz można podwyższyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. W praktyce waloryzacja odbywa się w ramach standardowych umów najmu raz na rok.

Waloryzacja w umowie najmu

Strony powinny być świadome, na jakiej zasadzie odbywa się waloryzacja. W umowie należy określić, na podstawie jakiego wskaźnika będzie dokonywana i jaka kwota jej podlega. Umowa powinna zawierać zapisy, jak będzie przeliczany czynsz i kiedy może do tego dojść. Trzeba też określić, że w przypadku ujemnego wskaźnika czynsz ten nie zostanie obniżony.

Uwaga: waloryzacji podlega wyłącznie kwota czynszu. Ewentualne podwyżki opłat do wspólnoty czy spółdzielni są wyliczane przez administrację.

Jeśli chodzi o formalności, to mimo zapisów w umowie waloryzacji nie dokonuje się automatycznie. Właściciel nieruchomości musi powiadomić korzystającego z lokalu, że skorzysta z tego mechanizmu. Najemca powinien otrzymać wypowiedzenie dotychczasowej stawki, a także być poinformowany o waloryzacji na 3 miesiące przed wprowadzaniem zmian.

Oto jak mogą wyglądać przykładowe zapisy w umowie:

1. Wysokość wynagrodzenia za wynajem jest waloryzowana każdego roku kalendarzowego na podstawie średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem za okres całego poprzedniego roku ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny na stronie internetowej tego urzędu.

2. Strony ustalają rok pierwszej waloryzacji na …

3. Waloryzacja wynagrodzenia następuje z dniem 1 stycznia każdego roku, począwszy od roku wskazanego w pkt. 2 powyżej.

Treść tych zapisów powinna być w każdym przypadku skonsultowana z prawnikiem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *