Czy REIT-y mogłyby poprawić sytuację na rynku nieruchomości?

0 13

Jeśli chcemy inwestować na polskim rynku nieruchomości, musimy kupić mieszkanie lub lokal komercyjny. Masowe wykupywanie mieszkań spowodowało jednak problemy z podażą i jest jednym z czynników, który powoduje zachwianie równowagi na rynku. REIT-y mogłyby ułatwić inwestowanie osobom posiadającym mniejszy kapitał i wpłynąć na zmianę sytuacji na rynku.

REIT to skrót od angielskiego Real Estate Investment Trust. Określa się w ten sposób firmę, która umożliwia inwestowanie na rynku nieruchomości. REIT może inwestować w nieruchomości mieszkaniowe oraz komercyjne, takie jak hotele, biura, czy centra handlowe. Dzięki zróżnicowanym przedmiotom inwestycji firma dywersyfikuje portfel i ogranicza ryzyko.

Dzięki inwestycji za pośrednictwem REIT rynek nieruchomości staje otworem przez każdym. Kupując nieruchomość w celach inwestycyjnych, napotykamy wysoki próg wejścia. Rozwiązanie takie jest przeznaczone przede wszystkim dla osób zamożnych i dysponujących gotówką.

Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych z udziałem kredytu hipotecznego jest możliwy, ale już na starcie wpływamy negatywnie na rentowność naszego przedsięwzięcia. Przychody z inwestycji w pierwszej kolejności są przeznaczane na obsługę zobowiązania wraz z kosztami, a dopiero pozostałe środki stanowią nasz zysk. W przypadku inwestycji poprzez REIT nie musimy dysponować grubym portfelem, ponieważ nie stajemy się faktycznymi właścicielami nieruchomości.

Dzięki REIT-om inwestycje w nieruchomości staja się dostępne i wygodne. Nie trzeba mieć dużego kapitału, wiedzy na temat prawa i podatków, nie musimy poświęcać czasu na szukanie najemców, zarządzanie nieruchomością i utrzymywanie jej w odpowiednim stanie technicznym.

REIT może pomóc w ustabilizowaniu naszego rynku

Zdaniem ekspertów wprowadzenie polskich REIT-ów samo w sobie nie poprawi sytuacji na rynku mieszkaniowym, ale może być jednym z czynników, który wpłynie na jego stabilizację. Ponieważ inwestycja w nieruchomości jest postrzegana jako pewna i stabilna osoby dysponujące dużym kapitałem decydują się w ten sposób zabezpieczyć i pomnażać swój majątek.

Inwestowanie w nieruchomości jest przy obecnych poziomach cen w zasadzie niedostępne dla drobnych inwestorów. Ci duzi potrafią za to wykupować duże liczby mieszkań, wpływając negatywnie na stronę podażową rynku. Przy ogromne skali zakupów inwestycyjnych, jaką możemy w ostatnich latach obserwować, rosną też ceny, zwiększając barierę dla innych inwestorów oraz osób kupujących w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych.

REIT umożliwia także inwestycje w innego rodzaju nieruchomości, o których często nie myślą nawet najbogatsi. Za pośrednictwem funduszu można zainwestować swój majątek np. w hale magazynowe w dużych centrach logistycznych.

Zagrożenia

Utworzenie REIT-ów działających na naszym rynku musi być związane z wprowadzeniem rozwiązań, które uniemożliwią nadmierne wykupowanie nieruchomości przez fundusze, które mogą chcieć za wszelką cenę lokować kapitał w nowych inwestycjach.

Rozwiązanie takie może też wpłynąć na zbyt silny rozwój najmu, który powinien być jednym z elementów rynku i nie dominować nad własnością.

REIT-ami zajmie się rząd

Kwestią ustalenia przepisów, w ramach których mogą działać REIT-y na polskim rynku, ma zająć się rząd. Wcześniej potrzebne są ustalenia międzyresortowe. Zaangażowane musi zostać między innymi Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Finansów. Na tę chwilę nie wiadomo kiedy może pojawić się projekt ustawy dotyczący działalności firm inwestycyjnych na rynku nieruchomości.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *