Banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe

0 16

Ostatnio Narodowy Bank Polski, odpowiadający za politykę monetarną naszego państwa, przeprowadził badanie rynku sektora bankowego. Wyniki wskazują bardzo jasno, że już w drugim kwartale bieżącego roku możemy się spodziewać wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne. Odwrotnie sytuacja ma wyglądać z zapomogami udzielanymi przedsiębiorcom na długi okres spłaty. Co jeszcze można wywnioskować z ankiety NBP? O tym w poniższym artykule.

Negatywne i pozytywne skutki na rynku

Pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł negatywne wiadomości, patrząc z perspektywy polskich przedsiębiorstw. W związku z analizą makroekonomiczną na rynku udzielanych kredytów w Polsce banki zrewidowały zasady ich przyznawania dla firm w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Co ciekawe ruch ten wpłynął pozytywnie na zwiększenie popytu na kredyty mieszkaniowe. W związku ze złagodzeniem przepisów na ich przyznawanie, spowodowanym decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, zainteresowało się nimi więcej osób niż w poprzednich kwartałach oraz w analogicznym okresie 2022 roku.

Banki będą zaostrzać swoje zasady

Dynamiczny wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi wiąże się z dalszymi trudnymi decyzjami sektora bankowego. Pierwszą, jaką banki już zapowiedziały, będzie stopniowe zaostrzanie zasad przyznawania wszystkich rodzajów kredytów. Jednak zdecydowanie bardziej celowane ma to być w małe i średnie firmy. Tak więc klienci indywidualni nie powinni stracić zbyt wiele. Wszystko to będzie uwzględniało aktualną sytuację. Banki spodziewają się w kolejnych kilku miesiącach spadku popytu na kredyty długoterminowe udzielane przedsiębiorstwom.

Pierwszy kwartał w zróżnicowanych nastrojach

Pierwszy kwartał 2023 roku upłynął pod znacznym spadkiem popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. Bez znaczenia jest tutaj ich wielkość, ponieważ wszystkie sektory wykazywały zmniejszenie swojego zainteresowania zapomogami finansowymi. Umowy, których najszybciej ubywało, były związane z kredytami długoterminowymi. Niepewna sytuacja ekonomiczna i gospodarcza w kraju i na świecie nie nastraja firm na wieloletnie zadłużenia w czasie, w którym tak trudno jest przewidzieć przyszłość. To dlatego korporacje pożyczają mniej i na krótszy okres spłaty.

Coraz więcej chętnych na kredyt hipoteczny

Ankieta przeprowadzona przez NBP pokazuje, że nawet zaostrzenie polityki przyznawania kredytów nie powinna mieć większego wpływu na przewidywany wzrost popytu na kredyty hipoteczne. Drugi kwartał ma być w tym znaczeniu przełomowy, ponieważ coraz bardziej zbliżać się będzie pomoc rządowa pod nazwą „Pierwsze mieszkanie”, która jest jednym z głównych czynników powodujących większe zainteresowanie Polaków hipotekami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *