Spadki cen mieszkań w czerwcu

0 31

Ceny nieruchomości zaczęły spadać. Spośród 17 badanych w czerwcu miast aż w 11 odnotowano spadki cen mieszkań. Największe spadki odnotowano w Sosnowcu (-7%) i Częstochowie (-10%). Podobnie wygląda sytuacja na rynku najmu, bo w porównaniu z majem ceny mieszkań w czerwcu także spadły w 11 z 17 badanych miast.

Pomimo spadku ceny wciąż wyższe niż w 2021 roku

Oprócz Częstochowy i Sosnowca ceny spadły m.in. również w Gdańsku (o 4%), Toruniu, (o 3%), Bydgoszczy (o 3%), Warszawie (o 2%) i Krakowie (o 1%). Jednak mimo że w czerwcu ceny były niższe, to w porównaniu z rokiem ubiegłym wciąż pozostają wyższe we wszystkich z badanych miast. Rekord należy do Szczecina, gdzie w stosunku czerwca 2021 roku ceny w czerwcu 2022 roku wzrosły aż o 21%. Dużo drożej jest również w Poznaniu (o 18%), Rzeszowie i Wrocławiu (o 16%). Najmniejszy wzrost cen w porównaniu do roku ubiegłego odnotowano natomiast w Katowicach i Sosnowcu, bo na poziomie 6%.

Dlaczego ceny mieszkań zaczęły spadać?

Zasadniczą przyczyną spadku cen nieruchomości jest wzrost stóp procentowych. To za jego przyczyną kredyty hipoteczne stały się znacznie droższe i trudniej dostępne. W konsekwencji znacznie spada popyt ze strony osób chcących nabyć nieruchomości. Ponadto część kredytobiorców zmuszona jest sprzedać mieszkanie w związku z niemożnością spłaty coraz wyższych rat. Nie dotyczy to jednak osób, które mogą skorzystać z wakacji kredytowych. Wyższe stopy procentowe przyczyniają się także do ograniczenia popytu inwestycyjnego. Na obligacjach można uzyskać obecnie podobne zyski do tych pochodzących z zakupu mieszkania na wynajem. Wprawdzie to może szybko ulec zmianie, ponieważ stawki najmu znacząco rosną. Opłacalność takich inwestycji jeszcze wzrośnie, gdy ceny będą dalej spadały w nadchodzących miesiącach.

WIBOR przestał rosnąć

Niższa stawka WIBOR to następna dobra informacja. Co więcej, niektóre banki obniżyły również swoje marże kredytowe. Przykładowo marża może wynieść 1,44% przy wkładzie własnym wyższym niż 20%. Jednak mimo obniżonej marży oprocentowanie kredytu pozostanie nadal wysokie i będzie wynosić 8,74%. Należy jednak wiedzieć, iż choć WIBOR spadł, to raty spłacanych już kredytów z oprocentowaniem zmiennym będą rosły nadal. Wszystko przez to, że banki dokonują aktualizacji oprocentowania co 3 lub co 6 miesięcy. Jeżeli więc kredytobiorca w najbliższym czasie otrzyma taką aktualizację, to stawka WIBOR np. z kwietnia zostanie zmieniona na poziom obecny, z którym wiąże się znaczący wzrost oprocentowania i wysokości rat. Trzeba jednak być cierpliwym i czekać co wydarzy się w następnych miesiącach na rynku nieruchomości oraz kredytowym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *