Osiedle Moko Botanika w Warszawie wykupione przez fundusz

0 17

Znikomy popyt na mieszkania wśród klientów indywidualnych ze względu na rekordowo wysokie ceny i trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego zmusił deweloperów do poszukiwania innych nabywców dla swoich inwestycji. Są to fundusze, które wykupują lokale hurtowo, a potem całe osiedla przeznaczają na wynajem. Przykładem takiej transakcji jest osiedle Moko Botanika w Warszawie.

Choć na rynku już od dłuższego czasu przewidywano, że obecnie deweloperzy będą głównie szukać klientów wśród zagranicznych funduszy, to pierwsze takie transakcje już mają miejsce. Przykładem jest inwestycja Moko Botanika, która znajduje się przy ulicy Bokserskiej w warszawskiej dzielnicy Służewiec. Łącznie w trzech budynkach mieszkalnych mieści się około 400 mieszkań.

Firma Marvipol, która je wybudowała, sprzedała wszystkie lokale szwedzkiemu funduszowi inwestycyjnemu Haimstaden Bostad. W sierpniu sfinalizowano transakcję dotyczącą 146 mieszkań, a w zeszłym tygodniu kolejnych 289.

Najem instytucjonalny rozwiązaniem problemów deweloperów

Haimstaden Bostad wyjaśnia, że kupno całego warszawskiego osiedla jest umotywowane rosnącym zapotrzebowaniem na wynajmowane mieszkania i kieruje się przejrzystymi, stabilnymi i partnerskimi warunkami.

To prawda, zainteresowanie najmem jest teraz wyjątkowo wysokie. Nie jest to jednak spowodowane tym, że Polacy nagle polubili wynajmowanie mieszkań, ale po prostu nie mają innego wyjścia. Problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego, a także rekordowo wysokie raty sprawiają, że wielu z nas nie może sobie pozwolić na kupno własnego lokum i jest skazanych na wynajem, co najmniej przez najbliższych kilka lub kilkanaście miesięcy.

Za zwiększony popyt na rynku najmu odpowiadają także obywatele Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do emigracji z powodu toczącej się w ich kraju wojny, a także studenci, którzy w tym roku akademickim wrócili do nauki stacjonarnej. Po pandemicznych miesiącach spędzonych na nauczaniu zdalnym teraz znów zależy im, aby mieszkać blisko uczelni.

Haimstaden Bostad ma doświadczenie w hurtowym nabywaniu mieszkań w Polsce

Na to zapotrzebowanie odpowiada szwedzka firma, a jej hurtowy zakup mieszkań na osiedlu Moko Botanika to nie pierwsza taka transakcja na polskim rynku.

W maju 2021 roku nabyła ponad 2 500 mieszkań na różnym etapie budowy od firmy Budimex, które stanowiły 40 proc. ich ówczesnego portfolio. Transakcja była warta około 1,4 mld złotych.

Z kolei w kwietniu 2022 roku firma Haimstaden Bostad wykupiła od Dantexu całą inwestycję Aurora, zlokalizowaną w warszawskiej dzielnicy Włochy.

Wszystkie mieszkania znajdują się obecnie na etapie budowy i są wykańczane przez lokalne firmy. Pierwsze mają trafić na rynek najmu już pod koniec tego roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *