Popularność najmu wśród młodych osób w krajach UE

0 71

Według bazy danych Eurostatu w niektórych krajach Unii Europejskiej ponad 50% młodych ludzi korzysta z rynku najmu. Jest on szczególnie popularny w krajach takich jak Niemcy, Holandia i Szwajcaria. Jeśli poszukamy innych danych, okaże się, że w grupie osób od 20 do 29 roku życia podejście do najmu jest bardzo zróżnicowane w zależności od kraju. 

Popularność najmu w różnych zakątkach Europy

W Szwajcarii z wynajmowanego lokum korzysta niemal 80% młodych ludzi. W Niemczech, Austrii i Danii jest to ponad 60%. Na drugim końcu skali znajdują się obecnie Litwa oraz Słowacja, gdzie liczba młodych lokatorów nie przekracza 20% całej grupy wiekowej. Odrobinę lepszy wynik osiągają rynku najmu Łotwy, Estonii i Czech. Tak aktywnych młodych najemców jest ponad 30%. Dane te zebrało OECD, czyli Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W czasie tworzenia statystyk korzystano nie tylko z bazy Eurostatu. 

W najbardziej aktualnej analizie nie ma danych dotyczących Polski. Jest to niezbity dowód na to, że nasz rodzimy rynek najmu nie doczekał się jeszcze regularnych badań i rzetelnych statystyk. Obecnie Polska może posiłkować się tylko informacjami dotyczącymi udziału gospodarstw domowych z dziećmi na rynku najmu. Według nich tylko 6,3% tego rodzaju rodzin wynajmuje obecnie mieszkanie w naszym kraju. Identyczny wynik osiągnęła Estonia. Wciąż jednak jest to wartość mniejsza od średniej europejskiej, która wynosi 14,5%. Aby jednak uzyskać prawdziwy obraz sytuacji w naszym kraju, warto wziąć pod uwagę, że część najemców to lokatorzy mieszkań socjalnych czy TBS-ów. To tylko potwierdza wciąż niską popularność najmu w naszym kraju. Szczególnie mało zainteresowania ofertą rentierów wykazują rodziny z dziećmi. Dojście do własności mieszkania jest dla nich wciąż dużo bezpieczniejszą formą szukania dachu nad głową. Nawet dla młodych ludzi w naszym kraju najem wciąż jest rozwiązaniem przejściowym, a odsetek długookresowych umów jest niewielki. 

Właśnie dlatego sporo firm deweloperskich widzi potencjał w najmie instytucjonalnym i tworzeniu całych osiedli otwartych na lokatorów. Oferta najmu lokali z zasobu publicznego jest w Polsce mało atrakcyjna. Gminy dysponują nieruchomościami komunalnymi w złym stanie, a kolejki oczekujących na tego typu lokum są długie. Nic więc dziwnego, że rynek potrzebuje systemowego rozwiązania zapewniającego najemcom poczucie bezpieczeństwa i gwarancję niskiego czynszu. Szansą na to może być właśnie najem zarządzany na przykład przez firmy deweloperskie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *