Najem instytucjonalny – do 2028 roku może tyć 85 tys. lokali

0 23

Najem instytucjonalny stanowi obecnie jedynie niewielki odsetek całego rynku najmu w Polsce, jednak dynamicznie się rozwija. Wciąż zbyt mała liczba mieszkań, która nie zaspokaja potrzeb Polaków, sprawia, że inwestorzy instytucjonalni coraz chętniej wchodzą na ten rynek, bez większych obaw o znalezienie odbiorców oferowanych przez siebie usług.

Najem instytucjonalny (PRS — Private Rented Sector) to sektor rynku najmu, w którym nieruchomości są wynajmowane przez inwestorów instytucjonalnych. Są nimi firmy specjalizujące się w zakupach nieruchomości na wynajem, ich przygotowaniem zgodnie z potrzebami przyszłych najemców, oraz zarządzeniem najmem i nieruchomościami.

Rynek PRS w Polsce szybko się rozwija

Według szacunkowych danych EY na koniec 2022 roku sektor najmu instytucjonalnego obejmował około 1 proc. rynku najmu w Polsce. Liczba lokali na wynajem oferowanych przez firmy szybko rośnie.

Z raportu przygotowanego przez PwC wynika, że w pierwszej połowie 2023 roku liczba lokali na wynajem w sektorze najmu instytucjonalnego wzrosła o ponad 3,9 tys. Aktualnie firmy oferują na wynajem blisko 14,7 tys. nieruchomości. W budowie jest kolejne 13,3 tys. lokali, a do 2028 roku liczba gotowych lokali może wzrosnąć do blisko 85 tys.

Co raz więcej deweloperów decyduje się na budowę mieszkań pod kątem ich sprzedaży inwestorom instytucjonalnym. Obecnie realizowana jest duża liczba projektów w budowie, a inwestorzy mają ambitne plany, aby zwiększać docelową liczbę lokali w swoich strategiach inwestycyjnych. Pozwala to prognozować systematyczny wzrost zasobów mieszkaniowych w sektorze PRS. PwC Polska podaje, że liczba mieszkań planowanych do wybudowania z przeznaczeniem na sprzedaż wyspecjalizowanym instytucją wzrosła o 30 proc. To pokazuje, że inwestorzy chcą dalej rozwijać swoje portfele najmu instytucjonalnego.

Łatwiejszy dostęp do finansowania inwestycji

Banki udzielające kredytów hipotecznych na finansowanie inwestycji mieszkaniowych analizują sytuację na rynku PRS i łagodzą swoje podejście. Rosnąca liczba dużych, wybudowanych i skomercjalizowanych z sukcesem projektów sprawia, że rynek jest postrzegany przez banki jako stabilny i o ograniczonym ryzyku. Kolejne zrealizowane projekty dostarczają niezbędnych danych dotyczących rentowności inwestycji, które potem są wykorzystywane do określenia ryzyka kolejnych projektów podczas analizy zdolności kredytowej.

Zmieniając wewnętrzne procedury banki stopniowo wdrażają politykę ułatwiającą inwestorom działającym w sektorze PRS uzyskanie korzystnego finansowania nowych inwestycji. Łatwiejszy dostęp do taniego finansowania przyczyni się do rozwoju rynku, a tym samy wzrostu liczby nowych lokali oddawanych w ręce najemców.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *