Mieszkanie Plus – mają być rekompensaty za wzrosty czynszów

0 23

Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu rozwoju i technologii Waldemara Budy, mieszkańcy lokali udostępnionych w ramach programu Mieszkanie Plus będą mogli liczyć na częściową rekompensatę czynszów, które tylko od stycznia tego roku, w niektórych miejscach w kraju podrożały o nawet kilkanaście procent. Rząd ma przeznaczyć na ten cel kilka milionów złotych.

O sprawie szokujących podwyżek czynszów zrobiło się głośno za sprawą protestu lokatorów ze Świdnika. Rządowy program Mieszkanie Plus miał umożliwiać wynajem mieszkań za cenny niższe niż rynkowe. Tymczasem mieszkańcy 107 mieszkań na jednym z tego typu osiedli, po otrzymaniu rachunków za ostatnie miesiące, postanowili o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej. To właśnie z tymi lokatorami świdnickich Mieszkań Plus spotkali się minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wiceminister finansów Artur Soboń i przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju.

dopłaty do czynszów

Państwo na ratunek lokatorom

Minister na konferencji w Świdniku (woj. lubelskie) potwierdził, że dopłaty zatrzymały się na poziomie nominalnym, natomiast czynsze wzrosły. Winą za zaistniałą sytuację obarczył czynniki związane z wojną w Ukrainie, wzrost cen surowców i kosztów utrzymania mieszkań.

Buda dodał, że państwo deklaruje, iż 14% zostanie dodane nominalnie do wysokości dopłaty, a rekompensata ta ma pochodzić z funduszu dopłat. Ostatecznie oznacza to, że przez następne 3 lata mieszkańcy nie będą musieli martwić się kolejnymi podwyżkami, gdyż nie chodzi tutaj o waloryzację samej dopłaty, ale całej wysokości podwyżki.

Oczywiście rozwiązanie te wymagają zmian legislacyjnych, co w praktyce oznacza od 2 do 3 miesięcy oczekiwania, ale zgodnie z zapewnieniem ministra, nowe przepisy mają obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia tego roku i co ważne, mają dotyczyć lokatorów Mieszkań Plus w całym kraju.

Wiceminister finansów gwarantuje fundusze

Obecny na konferencji wiceminister finansów, Artur Soboń, potwierdził poparcie rozwiązania przez ministerstwo finansów. Zapewnił, iż wygeneruje ono pieniądze na ten cel.

Dodatkowo w ostatnich dniach Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, poinformował, że podjęto decyzję, iż do końca 2025 roku czynsz dla najemców osiedli rynkowej części programu Mieszkanie Plus, zostaje zamrożony. Według wyliczeń przeciętna kwota oszczędności dla najemcy ma wynieść nieco ponad 5 tys. zł.

Problemy z uzyskaniem własności  

Dla mieszkańców, którzy przystąpili do rządowego programu mieszkaniowego, jedną z istotniejszych kwestii była możliwość dojścia do własności po dwóch latach. Na konferencji ujawniono jednak, że proces jest w toku i potrwa dłużej, niż pierwotnie zakładano. Padły jednak zapewnienia, że we wszystkich przypadkach FMR zostanie przeprowadzony.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *