Czy Polacy będą wynajmować mieszkania z przymusu ekonomicznego?

0 12

Według raportu firmy ThinkCo “Najem 2030” w ciągu najbliższych 7 lat presja na posiadanie własnego mieszkania zauważalnie spadnie. Dziś w Polsce przywiązanie do własności jest wciąż duże. Posiadanie nieruchomości podnosi status społeczny i jest gwarantem bezpieczeństwa materialnego. W 2030 roku społeczne przekonania na ten temat mogą się wyraźnie zmienić. Wpływają na to zarówno trudna sytuacja ekonomiczna, jak i względy kulturowe. Akceptacja dla długoterminowego najmu, szczególnie wśród młodych ludzi jest coraz większa. 

Czy mieszkanie wciąż jest celem?

Ankieta firmy ThinkCo jasno pokazała, że 21% respondentów uważa za bardzo podobne, że posiadanie mieszkania straci na znaczeniu. Aż 55% przewiduje przy tym, że rozwój najmu instytucjonalnego w 2030 znacząco wpłynie na całą branżę. To ważna informacja, ponieważ na razie sektor ten jest niewielki. Prócz tego najem instytucjonalny zakłada długoterminowe umowy lokatorskie. Tylko 9% pytanych deklaruje, że ich zdaniem przekonania społeczne w tym temacie zupełnie się nie zmienią. 

Mniejsza presja społeczna dotycząca posiadania własnego lokum nie wynika tylko ze zmian w stylu życia. Trudno oczekiwać silnej presji społecznej w sytuacji, gdy nieruchomości są coraz trudniej dostępne. Właśnie dlatego, mimo że własne mieszkanie jest silnie zakorzenione w naszej kulturze jako cel, najem zyskuje na popularności. Nic dziwnego przy tym, że rozwijają się gałęzie rynku dające poczucie bezpieczeństwa dużej grupie lokatorów na lata.

Jakie mieszkania wynajmujemy?

Aż 40% pytanych uznało, że jakość otoczenia będzie miała coraz większe znaczenie w wyborze wynajmowanego mieszkania. Oznacza to, że choć dla najemców wciąż priorytetem jest cena, sąsiedztwo parku czy wygodna infrastruktura to coraz cenniejszy atut. Zmiana w znaczeniu poszczególnych priorytetów jest widoczna od kilku lat i zachwiać nią może tylko gwałtowny wzrost cen najmu. Polacy coraz większą wagę przywiązują do standardu mieszkania. Zależy im też, żeby przenieść się do bezpiecznej i przyjaznej okolicy.

Co ciekawe, aż 43% respondentów przyznało, że w 2030 popularne staną się lokale na wynajem dla seniorów. Tylko 5% ankietowanych uznało ten scenariusz za mało prawdopodobny. Rozwój tego sektora rynku to kwestia czasu w społeczeństwie starzejącym się i dotyczy to również Polski. W naszym kraju coraz mniej jest obecnie domów wielopokoleniowych, a dzieci coraz częściej mieszkają z dala od rodziców. Trend ten może wpłynąć na coraz większą popularność osiedli dostosowanych do specjalnych potrzeb seniorów. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że okres gwałtownego wzrostu stawek mamy już za sobą. Jeśli ceny będą stabilne, coraz więcej grup społecznych może szukać mieszkania właśnie na rynku najmu. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *