Bon na zasiedlenie – co to jest?

0 42

Bon na zasiedlenie to rządowa forma wsparcia dla osób bezrobotnych. Może być przyznany osobom bezrobotnym w związku z podjęciem pracy lub prowadzeniem działalności gospodarczej poza miejscem zamieszkania. Aby otrzymać taką pomoc, trzeba jednak spełnić ściśle określone warunki.

Bon na zasiedlenie – co warto o nim wiedzieć?

Bon to jednorazowe wsparcie dla bezrobotnego, który musi ponieść konkretne wydatki w związku ze zmianą miejsca zamieszkania „za pracą”. Mogą się o niego starać osoby, które nie ukończyły 30 roku życia i mają podjąć zatrudnienie z dala od domu. Bon na zasiedlenie przyznaje starosta na wniosek bezrobotnego. Any mieć na szansę na otrzymanie go, należy udokumentować przyszłe zatrudnienie z wynagrodzeniem w wysokości co najmniej najniższej krajowej. Osoba zatrudniona musi też w nowej pracy podlegać ubezpieczeniom społecznym, a okres zatrudnienia nie może być krótszy niż 6 miesięcy.

Ważna jest też odległość nowej pracy od dotychczasowego miejsca zamieszkania. Nie może być mniejsza niż 80 kilometrów lub czas dojazdu do niej i powrotu musi przekraczać 3 godziny.

Każdy urząd pracy wydaje wnioski na taki bon, a dokumenty, jak już wspominaliśmy, należy złożyć u starosty. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, pomiędzy bezrobotnym a starostą podpisywana jest umowa. To ważny dokument, bo na jego podstawie wypłacane jest świadczenie. Prócz tego umowa określa wysokość przyznanego wsparcia. Nie może być ono wyższe niż 200% średniego wynagrodzenia w kraju.

Obowiązki związane z bonem

Do 30 dni od otrzymania bonu świadczeniobiorca ma obowiązek dostarczenia do odpowiedniego urzędu pracy dokumenty potwierdzające podjęcie zatrudnienia lub założenie własnej działalności. Niezbędne jest też oświadczenie o spełnieniu warunków dotyczących odległości miejsca pracy od domu. Ponieważ w warunkach dotyczących otrzymania wsparcia jest ciągłość zatrudnienia, również ją trzeba udokumentować.

Utrata pracy w ciągu pół roku od podjęcia zatrudnienia nie wiąże się na szczęście automatycznie z obowiązkiem zwrócenia świadczenie. O utracie pracy trzeba jednak powiadomić urząd w ciągu 7 dni od zwolnienia. Jeśli osobie, która straciła pracę uda się szybko znaleźć zatrudnienie, może zachować bon. Kluczowe jest utrzymanie zarobków na poziomie przynajmniej najniższej krajowej przez 6 miesięcy. Każdy miesiąc bez pracy to obowiązek zwrotu proporcjonalnej kwoty z całości wsparcia. Na zwrot całości lub części środków osoba objęta wsparciem na 30 dni od momentu utraty ciągłości zatrudnienia.

Na co można wydać przyznane środki? Głównym celem jest wsparcie w wydatkach związanych z przeprowadzką. Bon można też wydać na pokrycie kosztów nowego mieszkania. Osoby bezrobotne, które zakładają działalność gospodarczą, nie mogą przeznaczyć bonu na opłacenie składek ZUS czy podatków.

W każdym urzędzie pracy prócz wniosku znajdziemy dokładne wytyczne dotyczące procedury uzyskania bonu. Ogólnie dostępna jest też lista wydatków, które można pokryć przy pomocy tego wsparcia. Jest ono jednorazowe i celowe, co oznacza, że beneficjent nie może do końca swobodnie dysponować uzyskanymi środkami. Program bonów został stworzony tak, by nieść praktyczne wsparcie młodym osobom, dla których przeprowadzka jest realną szansą na nową pracę lub własny biznes.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *