Znajdź lokatora przez pośrednika w obrocie nieruchomościami

0 401

Dysponując wolnym lokalem mieszkalnym, warto pomyśleć o jego wynajmie. Takie rozwiązanie stanowi obecnie jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji długoterminowych. Średni zysk z wynajmu nieruchomości może wynieść 4,2% w skali roku, podczas gdy inwestycja środków na lokacie bankowej może przynieść około 3% dochodu. Ponadto, wynajęte mieszkanie „zarabia samo na siebie” i nie musisz ponosić kosztów związanych z jego utrzymaniem.

W dzisiejszych czasach, gdy wielu zwłaszcza młodych ludzi nie stać na kupno własnego M, wydawać by się mogło, że wynajem mieszkania jest jednym z najłatwiejszych typów transakcji. Przyjmując w uproszczeniu, że „popyt napędza podaż”, przy niewielkim wysiłku powinieneś znaleźć lokatorów, godzących się na przedstawione warunki. Niestety, realia często odbiegają od założeń i mieszkanie przez dłuższy czas stoi puste. Dzieje się tak z kilku powodów: oferowany lokal nie odpowiada aktualnym standardom lub oczekiwaniom potencjalnych najemców, przedstawione warunki finansowe są poza zasięgiem osób poszukujących mieszkania lub wreszcie nie potrafisz zaprezentować swojej oferty w atrakcyjny sposób. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Wynajem mieszkania przez posrednika

fot. nito/bigstockphoto.com

Jednym z rozwiązań jest zwrócenie się do agencji nieruchomości. Pracujący w niej pośrednicy posiadają wiedzę, doświadczenie i na ogół bardzo dobrze znają lokalny rynek. Najczęściej dysponują oni również bazą danych potencjalnych klientów, spośród których być może znajdziesz lokatora. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami*, zakres czynności pośrednika określony jest w umowie pośrednictwa, zawartej między reprezentowaną przez niego agencją a właścicielem mieszkania. Podstawowym jego zadaniem jest skojarzenie dwóch stron transakcji: swojego klienta i przyszłego najemcę. Na ogół jednak w zakresie wykonywanej przez niego usługi znajduje się analiza potrzeb właściciela nieruchomości, wycena mieszkania, przygotowanie i rozpowszechnienie oferty wynajmu, kontakt i selekcja potencjalnych najemców, a nawet pośredniczenie w negocjacjach i zawarciu umowy najmu.

Za wywiązanie się z warunków umowy pośrednictwa, tj. znalezienie odpowiadających Ci lokatorów (i doradztwo w zakresie samego wynajmu), pośrednikowi agencji nieruchomości należy się wynagrodzenie w postaci prowizji. Zazwyczaj wynosi ona od 50 do 100% wysokości jednego miesięcznego czynszu najmu (kwota, jaką lokator będzie płacił właścicielowi mieszkania za „odstąpienie nieruchomości”) oraz podatek VAT i jest wypłacana po podpisaniu umowy najmu mieszkania.

Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, zawierając umowę pośrednictwa warto dokładnie określić zakres usług agencji nieruchomości, wysokość (oraz składowe) prowizji, a także Twoje oczekiwania, co do przyszłych lokatorów. Należy pamiętać, że za niewywiązanie się z warunków umowy, właścicielowi mieszkania przysługuje prawo ubiegania się o odszkodowanie – każdy agent (pośrednik) nieruchomości zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC.

__________________________

*Art. 180 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 Nr 115 poz. 741).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *