Rozwój SAN-ów, więcej dopłat z “Mieszkania na start” – projekt nowelizacji ustawy

0 70

Kolejne zmiany w programie mieszkanie na start. Tym razem dotyczą części rynkowej pakietu „Mieszkanie na start”. Przyjęty 7 stycznia projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ma na celu obniżenie czynszów na rynku komercyjnym, a tym samym zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach. Drogą do realizacji zamierzeń mają być SAN-y.

Na rynku brakuje mieszkań

Według szacunków na rynku brakuje kilku milionów mieszkań. Barierę w dostępności nieruchomości stanowi także wysokości opłat na rynku najmu. W efekcie wielu potencjalnych najemców znajduje się w tzw. luce czynszowej – mają zbyt wysokie dochody, aby skorzystać z oferty mieszkań komunalnych, jednak nie zarabiają wystarczająco dużo, aby opłacić wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.

Ze spadającym popytem muszą natomiast zmierzyć się właściciele mieszkań na wynajem długo- i krótkoterminowy.
Sposobem na złagodzenie tych problemów mają stać się społeczne agencje najmu.

Rozwój społecznych agencji najmu

Zwiększeniu dostępności mieszkań na wynajem dla osób, które nie mają wystarczających dochodów, ma służyć powstawanie społecznych agencji najmu. Dotychczas taki sposób wynajmu nie był popularny. Najnowszy projekt zakłada regulację ich działalności.

W świetle nowelizacji SAN-y mają pośredniczyć między wynajmującymi oraz potencjalnymi najemcami. Odbywa się to jednak na innych zasadach niż w przypadku najmu komercyjnego. W tym przypadku nieruchomości od właścicieli mieszkań ma dzierżawić społeczna agencja najmu. Dzięki temu zmniejszeniu mają ulec opłaty za czynsz – SAN daje posiadaczom nieruchomości gwarancje długoletniego wynajmu, co ma stać się argumentem za obniżeniem wysokości opłat.

To jednak niejedyne zalety tego typu najmu dla właścicieli mieszkań. Mają oni zostać również zwolnieni z podatku dochodowego od wynajmu oraz podatku VAT.

Wynajem od SAN-ów ma zapewniać bezpieczeństwo również podnajemcom i zapewnić im możliwość najmu długoterminowego.

Przyjęty na początku miesiąca projekt ma rozwinąć część rynkową pakietu mieszkaniowego. Spełnia on jednak również funkcje społeczne programu. SAN-y będą mogły funkcjonować jako fundacje, stowarzyszenia, spółki handlowe czy też spółdzielnie socjalne we współpracy z gminami. Dzięki temu realizowane będą cele mieszkaniowe samorządów gminnych, które będą mogły wskazać osoby do podnajmu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *