Co w przyszłości może się zmienić w najmie?

0 212

Zmiany na rynku najmu są widoczne już obecnie. Bezpośrednią przyczyną była epidemia korona wirusa, jednak to niejedyny katalizator przekształceń. Duży wpływ na rynek najmu ma także mniejsza dostępność mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach. Jak wkrótce może wyglądać rynek najmu?

Najem krótkoterminowy przejdzie do historii?

Kontrowersje od dłuższego czas wzbudza najem krótkoterminowy, w którego efekcie rosną czynsze, a także zmniejsza się liczba mieszkań na sprzedaż oraz najem długoterminowy. W zeszłym roku rozwój rynku najmu krótkoterminowego zahamowała epidemia koronawirusa, jednak wkrótce ograniczenie w tym zakresie mogą zostać wprowadzone ustawowo.

TeroVesalainen/bigstockphoto.com

Dużo wskazuje na to, że wkrótce nastąpić może powrót do noclegów w hotelach. Do tego dążą szczególnie społeczności dużych miast. Dotąd najem krótkoterminowy nie został kompleksowo uregulowany w polskim prawie, jednak Polska poparła wyrok TSUE, który we wrześniu ubiegłego roku ogłosił, że wymóg zezwolenia na krótkoterminowy najem nie jest sprzeczny z unijnym prawem.

Regulacje w tym zakresie obecne są już w dużych europejskich miastach. W Paryżu całe mieszkania mogą być oferowane na najem krótkoterminowy jedynie 120 dni w roku. Podobnie jest w Barcelonie, gdzie goście muszą dodatkowo zapłacić podatek turystyczny. Podatek wprowadzono również w Amsterdamie. W stolicy Holandii krótkoterminowo mieszkanie może być wynajmowane jedynie przez 30 dni. Dodatkowo należy zgłosić to do Urzędu miast.

Wymogiem przy najmie mogą stać się referencje

To niejedyne spodziewane zmiany w polskim prawie, które dotyczyć będą wynajmu. W ustawie o ochronie praw lokatorów wprowadzony może zostać przepis, który od najemców będzie wymagał przedstawienia referencji od poprzednich wynajmujących oraz pracodawców. Przedstawienie pozytywnych referencji zapewni właścicielom mieszkań bezpieczeństwo, co w efekcie doprowadzić może do obniżenia opłat za najem. Na takiej zmianie zyskaliby zatem zarówno wynajmujący, jak i najemcy.

Obecnie system referencji nie cieszy się popularnością w Polsce, jednak z powodzeniem stosowany jest w innych krajach, np. Wielkiej Brytanii.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *