Rozwiązania mieszkaniowe dla cyfrowych nomadów

0 89

Cyfrowy nomadyzm, czyli możliwość pracy zdalnej, w ostatnich latach zyskuje na sile, bowiem przybywa osób, które cenią sobie niezależność, możliwość zarabiania pieniędzy online dzięki komputerowi i internetowi bez konieczności codziennych dojazdów do biura na określoną godzinę. Cyfrowymi nomadami są zazwyczaj programiści, copywriterzy, graficy, tłumacze, webmasterzy, blogerzy, specjaliści od social media czy marketingowcy. Najczęściej swoje usługi prowadzą online, dzięki czemu mogą swobodnie podróżować, a nawet wybrać dowolne miejsce do życia.

Poszukujący pracy coraz częściej zwracają uwagę na możliwość wykonywania jej online, a pracodawcy coraz częściej rozważają zatrudnienie pracowników z możliwością wykonywania pracy „z domu”. Dla pracowników wiąże się to z wygodą i oszczędnością zarówno pieniędzy na dojazdy, jak i czasu, który zostałby na nie poświęcony. Z kolei pracodawca zatrudniając pracownika „zdalnego” nie musi mu zapewniać miejsca pracy (co czasem wiązałoby się z poszukiwaniem większego biura), sprzętu, oprogramowania czy chociażby pokrywać kosztów eksploatacyjnych, np. prądu. Z tego względu część firm woli zatrudniać pracowników do pracy zdalnej. Dzięki temu m.in. nie są ograniczeni do specjalistów poszukujących pracy w danym mieście.

Foxy burrow/bigstockphoto.com

Ze względu na dość dużą popularność pracy zdalnej (a tym samym doskwierającego niektórym osobom poczucia odosobnienia) rozwinęło się pojęcie coworkingu. Coworking to możliwość kontaktu z innymi ludźmi dzięki pracy w wynajętym wspólnie z innymi freelancerami pomieszczeniu. Taki styl pracy pozwala na większy komfort pracy niż w domu, a jednocześnie stwarza okazję do obcowania z innymi ludźmi i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.

Wpływ na sytuację mieszkaniową

Cyfrowy nomadyzm ma znaczny wpływ na sytuację związaną z rynkiem mieszkaniowym. Po pierwsze osoby pracujące zdalnie nie są ograniczone do lokalizacji położonych blisko centrum czy doskonale z nim skomunikowanych, bowiem brak konieczności codziennych dojazdów sprawia, iż mogą zamieszkać w miejscach atrakcyjnych ze względu na inne aspekty, np. posiadające walory przyrodnicze, czy niskie ceny mieszkań.

Lecz przede wszystkim znaczna część ceniących sobie możliwość pracy zdalnej ceni sobie również mobilność, niezależność i możliwość szybkiej zmiany miejsca zamieszkania. A takie warunki zapewnia im głównie wynajęte mieszkanie. Częstokroć wolą zdecydować się na najem nieruchomości, niż wejść w jej posiadanie i ograniczyć swoją mobilność, szczególnie jeśli zakup nieruchomości wiązałby się z wzięciem kredytu.

W ostatnich latach pojawiło się również zjawisko colivingu, czyli miejsca pracy w stylu coworkingu rozszerzone o możliwość nocowania lub zamieszkania, przypominające nieco akademiki o wysokim standardzie. W Polsce zjawisko to jest jeszcze w fazie raczkowania (jego zalążki powstają w Warszawie i w Poznaniu), ale na świecie mieszkanie we wspólnocie zyskuje coraz bardziej na popularności. Być może coliving będzie przyszłością pokolenia „millenialsów”.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *