Rozliczenie najmu mieszkania – jak to zrobić?

0 211

2021 rok przynosi wynajmującym ułatwienia w kwestii rozliczania najmu. Dotychczas skomplikowane dla wielu osób kwestie zostają uproszczone. Rozliczanie w formie ryczałtu będzie możliwe nie tylko dla osób prywatnych, ale również prowadzących działalność gospodarczą.

Rozliczenie na podstawie skali podatkowej

Rozliczenie według skali podatkowej na zasadach ogólnych to jeden ze sposobów rozliczania najmu dostępnych zarówno dla osób prywatnych, jak i działalności biznesowych. Podatek uzależniony jest od wysokości dochodów i wynosi 17 (19 w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej i skorzystania z podatku linowego) lub 32 procent przy przychodach powyżej 85 528 złotych. Zaletą takiego sposobu opodatkowania jest możliwość odliczenia kosztów uzyskania dochodów.

Ryczałt teraz także dla najmu biznesowego

Drugi sposób na rozliczenie podatku od wynajmu to ryczałt, z którego dotychczas skorzystać mogły tylko osoby prywatne. Co więcej, wybór takiej metody stanowił w wielu przypadkach kość niezgody między właścicielami mieszkań a urzędami skarbowymi, które w wynajmach dopatrywały się działalności biznesowych. Podejrzenia mogły spowodować np. korzystanie z usług firm sprzątających czy wynajmowanie kilku mieszkań.

Problem ten zniknie od tego roku. Zgodnie z nowymi regulacjami również osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły rozliczać się za na podstawie ryczałtu, w którym wysokość podatku wynosi 8,5 procent i 12,5 procent, w przypadku dochodów powyżej 100 tysięcy.

Jak wybrać sposób rozliczania najmu?

W przypadku działalności gospodarczych informacja o metodzie rozliczania najmu powinna trafić do naczelnika urzędu skarbowego w postaci pisemnego oświadczenia w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił pierwszych przychód.

W przypadku najmu prywatnego nie jest wymagana deklaracja sposobu opodatkowania. Informacje dla urzędu skarbowego stanowi pierwsza zaliczka na podatek dochodowy.

W przypadku ryczałtu zrobić to należy do 20 dnia następnego miesiąca, w którym nastąpił przychód z tytułu wynajmu. W sytuacji, gdy miało to miejsce w grudniu, podatek zapłacić należy do końca lutego następnego roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *