Mieszkanie na swoim – czy cię na to stać?

0 38

Wyprowadzka do własnego mieszkania jest marzeniem wielu osób. Nie zawsze jednak najlepszą opcją na niezależne mieszkanie jest jego kupno. Przed podjęciem decyzji o najmie lub zakupie nieruchomości warto wziąć pod uwagę zarówno swoją sytuację finansową i rodzinną, jak i czynniki ekonomiczne.

Najem długoterminowy czy kupno na kredyt?

Wiele osób decydujących się na niezależne mieszkanie uważa, że najbardziej opłacalną opcją jest wynajem nieruchomości. Nie mówiąc o tym, że niewiele osób już na starcie dysponuje środkami umożliwiającymi zakup własnego mieszkania.  Dlatego wielu młodych ludzi na początek decyduje się na najem długoterminowy.

Najpopularniejszym sposobem na finansowanie mieszkania jest kredyt hipoteczny. Jednak także tego typu zakup wiąże się ze sporymi wydatkami. Najpoważniejszym z nich jest wkład własny, którego wysokość w większości banków wynosi 20 procent wartości nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że im wyższy wkład własny, tym niższy będzie całkowity koszt mieszkania.

Oprócz wymaganych przez bank kwot nie można zapomnieć również o pieniądzach na remont czy wykończenie mieszkania. Pod uwagę wziąć należy także inne wydatki. Do całkowitego kosztu kupna nieruchomości należy doliczyć opłaty notarialne i opłatę za założenie lub wpis do księgi wieczystej, a także podatek. Ich wysokość uzależniona jest w dużej mierze od wartości mieszkania.

Z tych powodów decyzji o zakupie mieszkania nie warto podejmować pochopnie. Przed zawarciem transakcji warto wziąć pod nie tylko własną sytuację finansową i rodzinną, ale również czynniki ekonomiczne, w tym sytuacje na rynku nieruchomości oraz w sektorze bankowym.

Szczególnie istotna jest wysokość stóp procentowych – im niższa, tym bardziej opłacalny jest kredyt. Nie bez znaczenia są także ceny mieszkań. Wartość mieszkań od kilku lat rośnie i trudno w najbliższym czasie spodziewać się odwrócenia tej tendencji.

Kilkumiesięczne wstrzymanie się z decyzją o kupnie to jednak często dobre wyjście. Ten czas warto poświęcić na zbudowanie większej poduszki finansowej, w tym większej kwoty na wkład własny, a także poprawy zdolności kredytowej, która ułatwi otrzymanie kredytu. Banki biorą pod uwagę szereg czynników, m.in. dochody i stałe wydatki gospodarstwa domowego, jego wielkość, a także stałość zatrudnienia oraz historię kredytową. Przeszkodą w otrzymaniu kredytu może być np. zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej czy wynagrodzenie w obcej, mało popularnej walucie. Niektóre z nich pożyczkobiorca może poprawić, zmieniając pracę lub decydując się na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej poprzez korzystanie z karty kredytowej.

Ważne są nie tylko środki finansowe

Przy zakupie nieruchomości istotny jest również termin otrzymania dostępu do mieszkania. Dotyczy to zarówno lokali z rynku pierwotnego, jak i z drugiej ręki, do remontu. W obu przypadkach prace klucze do mieszkania najlepiej otrzymać na wiosnę, kiedy rozpocząć można prace wykończeniowe lub remont. Wcześniejsze otrzymanie kluczy umożliwia aranżowanie mieszkania nawet przez kilka miesięcy, a tym samym lepsze dopasowanie go do swoich potrzeb.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *