Co się teraz bardziej opłaca – kredyt czy najem?

0 156

Pandemia zrewolucjonizowała sytuację na rynku nieruchomości. Jeszcze rok temu wynajmujący mogli przebierać w kandydatach na najemców, za to na kredyt hipoteczny na własne cztery kąty nie każdego było stać. Co teraz bardziej się opłaca – kupić czy wynajmować mieszkanie?

Expander i Rentier.io zbadały aktualną sytuację na rynku nieruchomości – zarówno w zakresie transakcji kupna – sprzedaży, jak i najmu. Ceny najmu spadają i jest to szczególnie widoczne w dużych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków (-10% rok do roku). Z kolei przez obniżki stóp procentowych kredyty mieszkaniowe tanieją, a przeciętna rata jest teraz o 14% niższa niż jeszcze rok temu.

Spadek kosztów najmu

Ceny najmu spadły o 3% r/r w 15 miastach, badanych przez autorów raportu. Największe spadki dotknęły małe i średnie lokale w Krakowie, Warszawie i Toruniu. Wyjątkami są tylko dwa miasta, gdzie wynajmowanie mieszkania podrożało. Jest to Sosnowiec  i Częstochowa. Największe wzrosty dotyczą małych powierzchni (6 i 4%), natomiast mniejsze średnich (po 3%).

Odbiór mieszkania na wynajem

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Rekordowo tanie kredyty hipoteczne

Ceny najmu spadły średnio o 3%, a raty kredytu hipotecznego aż o 14%. Pozwala to sądzić, że kupno mieszkania jest aktualnie dużo bardziej opłacalne niż wynajmowanie go. Przykładowo, na zamianie miesięcznego czynszu na ratę kredytu hipotecznego na niewielkie mieszkanie w Lublinie możemy zaoszczędzić aż 543 zł miesięcznie.

Warto także w takim otoczeniu rynkowym rozważyć inwestycję w nieruchomości. Autorzy raportu donoszą, że na 50-metrowym mieszkaniu można zarobić 4,4% netto. Ceny nieruchomości cały czas idą w górę i dodatkowo pozwalają zabezpieczyć kapitał przed inflacją. Zyski mogą być więc jeszcze wyższe.

Pandemia – jak zmieniła rynek nieruchomości?

Opłacalność najmu na rzecz kupna własnego mieszkania na kredyt zmieniła się właśnie w wyniku pandemii. Wynajmujący są teraz w naprawdę trudnej sytuacji. Liczba zainteresowanych najemców spada, bo wszystkie uczelnie i część firm cały czas działają zdalnie, a studenci i pracownicy stanowili ogromną część popytu na najem, szczególnie w dużych miastach. A do tego cały czas trudno znaleźć chętnych na najem turystyczny, bo podróżowanie jest utrudnione, a z wielu krajów w ogóle niemożliwe.

Dzięki trzykrotnej obniżce stóp procentowych, na które Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się w 2020 roku spadł także WIBOR, który jest składnikiem oprocentowania kredytów hipotecznych. Dlatego obecne raty maleją, a oferta nowych kredytów jest wyjątkowo atrakcyjna. Dodatkowo ostatnio banki poluźniły swoją politykę kredytową i wracają do pierwotnie podwyższonych minimalnych wkładów własnych. Więcej osób więc stać teraz na kredyt.

Pandemia i związany z nią lockdown sprawiły, że dłużej przebywamy w domu i większą wagę przykładamy do tego, aby mieć go na własność i urządzić tak, jak chcemy. Dodatkowo nieruchomości są obecnie atrakcyjną inwestycją o właściwie pewnej stopie zwrotu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *