Katowicki program „Mieszkanie za remont”

0 32

Katowice to prężnie rozwijający się ośrodek miejski, który jest niezwykle atrakcyjny pod względem rozbudowanego rynku pracy. Napływ nowych mieszkańców wymaga przygotowania odpowiedniej liczby mieszkań. Właśnie w tym celu powstał specjalny program miejski, w który umożliwia tańsze wynajmowanie lokali mieszkalnych, należących do miasta, po ówczesnym wykonaniu remontu.

Mieszkania komunalne najczęściej są w złym stanie technicznym, a miasto nie posiada środków finansowych na ich remont, stąd narodził się pomysł na wynajmowanie lokali za niższą cenę osobom gotowym na przeprowadzenie remontu. W ofercie ratusza są różnorodne metraże – od 17 do nawet 80 metrów kwadratowych, dlatego chętnych na udział w programie nie brakuje. Dotychczas już 400 mieszkań znalazło nowych najemców. Teraz kolejnych 40 lokali trafiło do programu. Cena najmu waha się od 3,25 zł do 5,91 zł za mkw., co daje miesięcznie koszt zaledwie 200-400 zł. Ostateczna cena zależy lokalizacji oraz standardu. To bardzo atrakcyjna stawka w porównaniu z komercyjnymi mieszkaniami na wynajem.

Ze względu na duże zainteresowanie programem miasto musiało zawęzić kryteria, aby to osoby najbardziej potrzebujące mogły skorzystać z tańszej opcji najmu. Wielu mieszkańców Katowic nie stać na zakup własnego mieszkania oraz nie mają zdolności kredytowej – program „Mieszkanie za remont” daje takim osobom szanse na wygodne lokum na stałe. Ponadto większe szanse w tym roku na mieszkania mają osoby samotne oraz niepełnosprawne.

Warunkiem ubiegania się o mieszkanie jest dochód w gospodarstwie domowym, który nie może przekroczyć 4800 zł. Progi w gospodarstwie wieloosobowym wyznaczona na 1200-3120 zł. Ponadto beneficjent nie może być właścicielem innej nieruchomości, ani zalegać z płatnościami za obecnie zajmowane mieszkanie. Na tej podstawie każdy otrzymuje punkty, które następnie decydują o przyznaniu mieszkania. Warto dodać, że najemca po pięciu latach regularnego opłacania należności będzie miał możliwość wykupienia danego lokalu po atrakcyjnych warunkach. Katowicki program pozwala też na sukcesywne zmniejszanie pustostanów w mieście.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *