Mieszkanie komunalne – jak zamienić na mniejsze?

0 68

Osoby zamieszkujące lokale komunalne mają możliwość ich zamiany, ale tylko za zgodą gminy. Przeprowadzka do innego, mniejszego mieszkania, którego właścicielem jest wyżej wspomniana gmina, odbywa się na zasadzie dobrowolności np. na podstawie sytuacji życiowej wynajmującego lub z tzw. przymusu, gdy metraż lokalu po przeliczeniu na ilość mieszkańców przekroczy ustalony limit.

Procedura przy zamianie mieszkania komunalnego

Lokale komunale są własnością gminy, na której terenie się znajdują, a szansę na ich wynajęcie mają osoby spełniające określone wymogi, najczęściej związane z dochodami. Z założenia przychody potencjalnych lokatorów są na tyle niskie, że nie pozwalają na wynajem rynkowy nieruchomości, ale na tyle duże, by móc opłacać na bieżąco koszty związane z gminnym mieszkaniem. Warto wspomnieć, że oprócz kryterium finansowego, niektóre gminy ustalają też inne przepisy, np. konieczność zameldowania się w danym mieście przez określony czas.

Jeśli osoby, które zamieszkują lokal komunalny, chcą go wymienić na mniejszy, to mają taką możliwość, ale po uprzedniej zgodzie gminy i na jej zasadach. Nie ma zatem przeciwwskazań do zamiany mieszkania w różnych lokalizacjach oraz pomiędzy zainteresowanymi osobami, czy na inną wolną nieruchomość znajdującą się w zasobach gminy. Trzecia opcja zdarza się niezwykle rzadko, ponieważ pustych lokali komunalnych właściwie nie ma, a na zamieszkanie w nich czeka w kolejce wielu chętnych.

Jeśli dochodzi do zamiany, najpierw należy rozwiązać dotychczasową umowę najmu, a w drugiej kolejności zawrzeć nową. Przy podpisywaniu dokumentów trzeba wypełnić odpowiedni wniosek, a następnie złożyć w urzędzie gminy lub miasta. Druki są dostępne do pobrania na stronie internetowej właściwego urzędu, a w celu uzyskania pomocy czy informacji można się zgłosić bezpośrednio do punktów obsługujących petentów. Bardzo istotnie jest także, aby chęć zamiany lokalu była odpowiednia uzasadniona i podparta stanem faktycznym, np. potrzebą zakwaterowania niedaleko miejsca pracy lub szkoły, a w kontekście przeprowadzki do mniejszego metrażu – zmniejszeniem liczby domowników wskutek np. rozwodu lub śmierci lokatora, co powoduje niemożność terminowego regulowania opłat.

Należy pamiętać, iż w myśl znowelizowanej ustawy o ochronie praw lokatorów jest możliwa przymusowa zamiana mieszkania komunalnego. Dzieje się tak, gdy metraż nieruchomości w przeliczeniu na mieszkańca jest większy niż 50 mkw. w przypadku jednego członka gospodarstwa domowego i 25 mkw. na każdego następnego. W chwili, gdy gmina stwierdzi nadmetraż powierzchni lokalu, ma prawo rozwiązać umowę najmu, ale przy zachowaniu 6 miesięcy wypowiedzenia. Jednocześnie gmina ma obowiązek przedstawić alternatywną ofertę najmu komunalnego, a także opłacić ewentualne koszty przeprowadzki. Powyższa zasada nie dotyczy lokatorów powyżej 75. roku życia, którzy muszą wyrazić zgodę na przeprowadzkę i zamianę mieszkania na mniejsze, oraz umów zawartych przed 21 kwietnia 2019 roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *