Mieszkanie dla studenta czy akademik – co wybrać?

0 34

Decyzja o podjęciu studiów w mieście innym niż dotychczasowe miejsce zamieszkania wiąże się z koniecznością podjęcia jednej z ważniejszych decyzji – wynająć mieszkanie lub pokój czy zdecydować się na zamieszkanie w akademiku? Która z tych opcji będzie najlepszą dla przyszłego studenta? Aby dokonać słusznego wyboru, warto najpierw poznać wady i zalety każdej z możliwości.

Wynajem mieszkania – plusy i minusy

Podczas poszukiwań własnego kąta zwraca się przede wszystkim uwagę na stosunek ceny do komfortu, jaki oferuje. Nie ulega wątpliwości, że kawalerka na wyłączność stanowi najdogodniejszą opcję. Należy jednak być świadomym, iż jednocześnie rozwiązanie to jest najdroższym wyjściem. Decydując się na wynajęcie kawalerki student zyskuje przede wszystkim prywatność i pełną swobodę, ale również możliwość wybrania dogodnej dla siebie lokalizacji zamieszkania. W praktyce jednak większość osób będzie szukała tańszego rozwiązania. Jednym z nich jest wynajęcie pokoju w mieszkaniu studenckim, np. trzypokojowym. Ta opcja jest znacznie tańsza niż kawalerka, a student nadal może korzystać z takich zalet jak niezależność, prywatna łazienka i kuchnia, lepsze warunki do nauki oraz zazwyczaj panująca cisza w mieszkaniu i na klatce schodowej. Wiele zależy jednak od współlokatorów, z którymi dany lokal student będzie musiał dzielić. Wśród minusów oprócz znacznie wyższej ceny można wymienić więc także ewentualnych nieprzyjaznych współlokatorów, czasem również nieżyczliwych właścicieli mieszkań.

Alternatywa dla wynajmu mieszkania — zamieszkanie w akademiku

Pierwszą nasuwającą się zaletą jest zazwyczaj atrakcyjna cena. Akademik jest także dobrym miejscem dla osób, które nastawione są na studencką socjalizację w miejscu zamieszkania. Może to również być ułatwienie aspektu naukowego studiów – wspólna nauka czy otrzymanie notatek nie powinno być trudne wśród tak dużej grupy studentów. Podczas mieszkania w akademiku studenci mają także szansę poznać wielu wartościowych ludzi i zawrzeć znajomości na całe życie. Dodatkową zaletą domów studenckich jest też fakt, iż zazwyczaj są one zlokalizowane w pobliżu uczelni, co oszczędza studentom czas oraz pieniądze związane z koniecznością dojazdów na zajęcia.  Jednak domy studenckie posiadają swoje wady, przez co w ostatnich latach skarżą się na mniejszą liczbę studentów. Głównymi minusami są bowiem hałas i ogólne zakłócanie spokoju. Z biegiem czasu potrzeba komfortowego życia i prywatności zaczyna dominować nad chęcią zaoszczędzenia pieniędzy na wynajmie. Wśród wad wymienić należy również wspólną łazienkę i kuchnię na korytarzu, gdzie inni studenci nie zawsze dbają o czystość i higienę według ogólnie przyjętych zasad. Ponadto wiele akademików wciąż wymaga remontu ponieważ ich standard jest często znacznie niższy niż w mieszkaniach.

Na co się zdecydować?

Tak naprawdę wybór zależy od studenta, przede wszystkim jego możliwości finansowych, ale również jego potrzeb i stosunku do nauki. Wynajem mieszkania to dla większości wygodniejsza opcja niż dom studencki. Jeżeli ze względów finansowych wynajem kawalerki nie wchodzi jednak w grę, to najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem wydaje się wynajem pokoju na stancji. Jest to bowiem opcja korzystniejsza cenowo, a jednocześnie nadal daje studentowi swobodę i prywatność.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *