Jak sobie poradzić z uciążliwym lokatorem?

0 30

Mimo tego, że konkurencja wśród najemców jest obecnie naprawdę duża i właściciele mieszkań mają spory wybór osób, które chcą zawrzeć z nimi umowę, to zawsze można trafić na nieuczciwą albo po prostu złośliwą osobę. Podpowiadamy, jak sobie radzić z najczęstszymi problemami z lokatorami.

 Czy można w jakiś sposób zabezpieczyć się przed uciążliwym najemcą? W pełni oczywiście nie jest to możliwe, bo życie pisze różne scenariusze. Można jednak zminimalizować ryzyko kłopotów odpowiednim skonstruowaniem umowy i zawarciem w niej wszystkich wątków, które mogą budzić wątpliwości. Gdy dokument zostanie podpisany przez lokatora, to mamy dużo większe pole manewru, aby dochodzić swoich praw (nawet na drodze sądowej).

Co robić, gdy lokator niszczy mieszkanie?

Najlepszym sposobem na to, aby zabezpieczyć się koniecznością naprawiania wyposażenia mieszkania z własnej kieszeni, jest pobranie odpowiednio wysokiej kaucji od lokatora. Dzięki temu koszty remontu czy wymiany mebli lub sprzętów można tymi środkami sfinansować.

W umowie warto zawrzeć także zapis, że kaucja może zostać pobrana nie tylko wtedy, gdy wynajmujący własnoręcznie coś zniszczy, ale także, gdy coś się stanie w wyniku jego rażących zaniedbań (np. mieszkanie zostanie zalane, bo lokator nie zamknął drzwi balkonowych podczas burzy).

Pamiętajmy również, że umowę można wypowiedzieć również wtedy, kiedy mieszkanie nie jest użytkowane zgodnie z ustalonymi zasadami, np. gdy mieszka w nim zwierzę albo lokal jest podnajmowany bez zgody właściciela.

Jak wyegzekwować uregulowanie opłat?

Na początku warto działać polubownie, czyli nawiązać kontakt z lokatorem, zapytać o powód opóźnienia i przypomnieć o spłacie. Można także rozwiązać najem za porozumieniem stron, a należność rozłożyć na raty.

Jeżeli najemca zalega z opłatami za trzy pełne okresy płatności i pomimo otrzymania pisemnego zawiadomienia o tym, że właściciel chce wypowiedzieć mu umowę, wciąż nie reguluje swojego zadłużenia, po 30 dniach od dnia otrzymania takiego pisma właściciel może wypowiedzieć umowę.

Gdy to nie przyniesie skutku, trzeba wejść na drogę sądową. Po uzyskaniu wyroku sądu można złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, podczas którego komornik zajmie się odzyskaniem wierzytelności.

Co zrobić, gdy lokator nie chce się wyprowadzić?

Prawo lokatorów w dużej mierze chroni ich przed nieuzasadnionym wyrzuceniem z mieszkania, więc nakłonienie najemcy do przeprowadzki nie jest najprostsze. W takim przypadku najlepiej jest jak najszybciej skierować sprawę do sądu, który zadecyduje o eksmisji uciążliwego lokatora.

Niestety, jeśli nie będzie on miał innego lokalu, do którego może się przeprowadzić, eksmisja zostanie odroczona w czasie. Szczególnie chronione są: kobiety w ciąży, niepełnosprawni, niepełnoletni, bezrobotni, obłożnie chorzy i ubezwłasnowolnieni.

W polskim prawie najemcy mają naprawdę szerokie spektrum praw, a właściciel mieszkania często jest na przegranej pozycji. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby podpisać umowę z odpowiednią osobą.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *