Malowanie ścian – porady

0 168

Wbrew powszechnie panującej opinii malowanie nie jest sprawą zbyt skomplikowaną. W zasadzie może to zrobić każdy – pod warunkiem, że będzie przestrzegać kilku podstawowych zasad oraz kolejności wykonywania zadań. Wystarczy już kilka godzin, aby odmienić wnętrze nie do poznania.

Duże znaczenie ma jakość i rodzaj narzędzi  malarskich. Należy je dostosować do rodzaju malowanej powierzchni i struktury, jaka ma być uzyskana w efekcie końcowym. W przypadku ścian i sufitów najlepiej sprawdzają się klasyczne wałki malarskie. Jeśli wykończenie ma był gładkie warto kupić modele z krótkim włosiem, które zapewniają eleganckie wykończenie malowanej powierzchni. Z kolei chropowate wykończenie (tynki dekoracyjne czy tynk mineralny) zapewnia wałek z dłuższym włosiem. Do małych powierzchni np. futryn warto przeznaczyć natomiast pędzle malarskie. Najbardziej uniwersalne są te z włosiem mieszanym, czyli syntetyczno-naturalnym, które sprawdzają się w przypadku farb rozpuszczalnikowych i wodorozcieńczalnych.

Michal Popiel/bigstockphoto.com

Każde podłoże przed malowaniem trzeba oczywiście dokładnie odpylić, wyrównać i wyszpachlować ewentualne ubytki. Jeśli powierzchnia była już wcześniej malowana, to należy także usunąć wszystkie słabo przylegające stare powłoki, a następnie przeprowadzić szlifowanie nierówności. Warto też powierzchnię odtłuścić i zmatowić przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego. Powinno się także, zgodnie z technologią przewidzianą u danego producenta farby, ścianę czy sufit przed malowaniem odpowiednio zagruntować. Farby do gruntowania wyrównują bowiem chłonność podłoża, a także stwarzają lepsze warunki dla farby nawierzchniowej.

Przed malowaniem farbę trzeba dobrze wymieszać. Proces najlepiej rozpocząć od naroża ściany idąc w lewą lub prawą stronę. Farbę prawidłowo rozprowadza się od połowy wysokości ściany. Zwykle wystarczy pokrycie danej powierzchni dwoma warstwami farby, wyjątkiem są kolory trudno kryjące. Ponadto trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasu pomiędzy malowaniami (zwykle 5-6 godzin). Farbę można bowiem nanosić dopiero po wyschnięciu poprzedniej jej warstwy. Podczas przerwy narzędzia dobrze jest owinąć folią, aby nie wyschły.

Coraz większą popularność zdobywają szablony malarskie, które są sposobem na szybkie i niedrogie nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru. Wykorzystuje się je już na pomalowanej wcześniej powierzchni ściany. Szablon należy przykleić w wybranym miejscu, najlepiej na gładkiej  ścianie. W ten sposób nie powstaną bowiem nieestetyczne podcieki. Farbę na szablon można nakładać pędzlem czy gąbką, w zależności od rozmiaru szablonu. Trzeba też pamiętać o jego odklejeniu zaraz po malowaniu.

Pod żadnym pozorem niewykorzystanej farby nie wolno wyrzucać. Warto ją zostawić, gdyż może się jeszcze w przyszłości przydać. W tym celu należy ją szczelnie zamknąć, tak aby do środka nie dostawało się powietrze. Również i narzędzia malarskie nadają się zwykle do ponownego wykorzystania. Trzeba je jednak dokładnie oczyścić z resztek farby i wysuszyć.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *