Kiedy wynajem sezonowy jest opłacalny?

0 1837

Sezon turystyczny to okres, w czasie którego przedstawiciele wielu profesji mogą liczyć na wysokie zarobki. Pośrednicy turystyczni, przewodnicy, właściciele hoteli, pensjonatów lub restauracji dbają o zapewnienie korzystającym z oferowanych przez nich usług turystom jak najlepszych warunków, licząc na ich powrót w sezonach następnych. Jednak czy tylko osoby pracujące w szeroko rozumianej branży turystycznej mogą czerpać z niej zyski?

Dysponując niezamieszkałą na stałe nieruchomością, położoną zwłaszcza w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, możemy przeznaczyć ją na przykład na tak zwany wynajem krótkookresowy (sezonowy). Wbrew pozorom, nie dotyczy on wyłącznie wynajmowania pokoi lub domków letniskowych osobom pragnącym ciszy i spokoju w mazurskiej lub nadmorskiej wsi, ale coraz częściej sprowadza się do wynajmu mieszkań (apartamentów), znajdujących się w centrach dużych miast. Niewątpliwym atutem takiej formy zakwaterowania turystów jest jej atrakcyjna lokalizacja oraz relatywnie niższa niż oferowana przez hotele cena.

Kiedy wynajem sezonowy jest opłacalny?

Aby sezonowe wynajmowanie mieszkania było korzystne nie tylko dla najemców, ale także dla jego właściciela, oprócz skutecznej reklamy w internecie i w lokalnych mediach, warto zadbać o odpowiedni standard, przyciągający najemców. Staranne wykończenie, umeblowanie i czystość znajdujących się w mieszkaniu pomieszczeń oraz zapewnienie świeżej pościeli i niezbędnych sprzętów stanowią minimum. Coraz częściej właściciele nieruchomości dodatkowo oferują swoim klientom na przykład dostęp do internetu oraz miejsce parkingowe wliczone w cenę.

Sezonowe wynajmowanie mieszkań różni się nieco od tradycyjnego wynajmu, przede wszystkim jego kosztem i sposobem regulowania płatności. Wysokość ceny wynajmu, liczona za dobę pobytu – od osoby lub za całe mieszkanie – powinna być dostosowana do oferowanych warunków i lokalizacji mieszkania, a także powinna uwzględniać koszty ponoszone przez właściciela z tytułu wynajmu nieruchomości (podatek dochodowy) oraz jej utrzymania (koszty eksploatacyjne). Powszechną praktyką jest ponadto dostosowywanie ceny wynajmu do długości pobytu lokatorów (im dłuższy pobyt, tym mniejsza cena jednostkowa). Zazwyczaj, należność za wynajęcie mieszkania regulowana jest „z góry” za określoną ilość dni – wielu właścicieli mieszkań wymaga wpłaty zaliczki, stanowiącej zabezpieczenie w przypadku nagłej rezygnacji najmu.

W celu usprawnienia wynajmu mieszkania turystom oraz zabezpieczenia swoich interesów warto każdorazowo podpisywać umowę, określającą warunki wynajmowania nieruchomości, okres najmu, cenę jednostkową, koszt najmu oraz sposób uregulowania należności, spis udostępnionego lokatorom wyposażenia, a w przypadku poboru kaucji, warunki jej zwrotu. Umowa powinna zawierać również dane osobowe wynajmującego i najemcy. Chcąc dodatkowo obniżyć koszty ewentualnych szkód, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Wynajmowanie mieszkania w trakcie sezonu wakacyjnego wymaga od jego właściciela dostosowania nieruchomości do potrzeb potencjalnych najemców. Zadowoleni goście zapewnią powodzenie naszej oferty w przyszłości – nie od dziś wiadomo, że najlepszą jest reklama z tak zwanego polecenia. Jedno jest pewne, wysoki standard, atrakcyjne ceny i przyjazne nastawienie do klientów z pewnością pomogą w osiągnięciu sukcesu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *