Jaka jest rola pośrednika w znalezieniu najemców?

0 1078

Rola agentów nieruchomości większości kojarzy się z pomocą przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości. Jednak kompetencje tego zawodu są nieco bardziej rozszerzone i mogą okazać się pomocne również w sytuacji, gdy szukamy lokatorów na wynajem do swojego mieszkania.

W takim wypadku strony podpisują umowę, na podstawie której pośrednik zobowiązuje się do znalezienia najemców. Strony mogą ustalić również, iż rola pośrednika obejmować będzie podpisanie umowy najmu, czego dokona na mocy pełnomocnictwa udzielonego mu przez właściciela mieszkania. Przy takim rozwiązaniu wynajmujący całkowicie pozbywa się problemu polegającego na znalezieniu najemców i związanymi z tym formalnościami.

Jaka jest rola pośrednika w znalezieniu najemców?

Praca agenta nieruchomości rozpoczyna się od umieszczenia ogłoszenia o wynajmie w poczytnym serwisie internetowym czy prasie. Jednak to internet jest dziś narzędziem powszechnie używanym przez pośredników, gdyż wielu z nich posiada dostęp do programu, w którym umieszcza się ogłoszenie, a które następnie jest rozsyłane do najważniejszych serwisów związanych z nieruchomościami, i dodatkowo na najpopularniejszą lokalną stronę internetową. Ta technologia umożliwia małym nakładem pracy dotarcie do bardzo dużej liczby potencjalnych klientów, zróżnicowanych pod względem lokalizacji, wieku, statusu zawodowego czy innych cech.

Aby ogłoszenie przykuwało uwagę musi być atrakcyjne oraz rzetelne. Pośrednik przed jego stworzeniem powinien więc dokładnie obejrzeć mieszkanie, sfotografować je oraz wypisać najważniejsze jego cechy. Im większym wykaże się profesjonalizmem tym lepiej. Zdjęcia nie mogą być byle jakie, niedoświetlone, a obejmować powinny możliwie największą powierzchnię mieszkania. Wskazane jest także dołączenie do ogłoszenia rzutu nieruchomości. Wśród podstawowych informacji, jakie w ogłoszeniu muszą się znaleźć, wymienić należy lokalizację mieszkania, jego wielkość, ilość pokoi, rozkład, standard wykończenia, wyposażenie i wykończenie, informację o opłatach, w tym również szacunkową wielkość miesięcznych opłat eksploatacyjnych.

Jeśli oferta spotka się z zainteresowaniem, agent powinien wykazać się najlepszymi standardami obsługi klienta, nawet jeśli do zawarcia mowy najmu ostatecznie nie dojdzie. Musi więc rzeczowo odpowiadać na wszystkie pytania zainteresowanych, a także pokazać im mieszkanie. Przy czym prezentacja również powinna być przeprowadzona profesjonalnie, a nieruchomość dokładnie przygotowana, tj. posprzątana, opróżniona ze zbędnych, prywatnych rzeczy właściciela, odświeżona i w razie potrzeby odremontowana. Wszystkie te czynności nie leżą w zakresie podstawowych obowiązków pośrednika, jednak coraz więcej agencji za dodatkowym wynagrodzeniem może zająć się również kompleksowym przygotowaniem mieszkania.

Ostatnim etapem jest podpisanie umowy najmu, która jak wspomniano we wstępie może zostać zawarta przez pośrednika, jeśli do takiej czynności umocuje go wynajmujący. Powinien on w tym wypadku dołożyć wszelkich starań, by spełnione zostały wszelkie formalności. Umowa winna być skonstruowana w taki sposób, by chroniła interesy wynajmującego, które reprezentuje pośrednik, przy jednoczesnym uwzględnieniu praw najemcy. Powinna również czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla takiej umowy w przepisach kodeksu cywilnego. Pośrednik musi także w miarę możliwości zebrać jak najwięcej informacji o najemcy. W tym celu może poprosić go o wypełnienie ankiety osobowej lub o przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu w celu potwierdzenia jego wypłacalności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *